Arrestimi i Donald Trump, reagon avokatja e ish-presidentit: Këto ndodhin në vendet diktatoriale

Një nga avokatet e ish-presidentit Trump, Alina Habba tha të martën se aktakuza e klientit të saj është “lloji i gjërave që shihni në diktatura”.

“Ne jemi në një pikë kthese në historinë e kombit tonë,” tha Habba të martën jashtë gjykatës federale të Majamit, ku Trump do të paraqitet në orën 15:00 me orën lokale.

“Përndjekja e një kundërshtari kryesor politik është lloji i gjërave që shihni në diktatura si Kuba dhe Venezuela. Është e zakonshme atje që kandidatët rivalë të ndiqen penalisht, të persekutohen dhe të futen në burg.”

Trump u padit javën e kaluar për 37 akuza federale që rezultuan nga hetimi i Këshilltarit Special Jack Smith për mbajtjen dhe refuzimin e tij të pretenduar për të dorëzuar dokumente të klasifikuara në Mar-a-Lago.

Habba argumentoi se aktakuza e Trump tregon një standard të dyfishtë në sistemin e drejtësisë, ku demokratët si Hillary Clinton dhe Presidenti Biden ende nuk janë ndjekur penalisht në mënyrë të ngjashme për keqpërdorim të materialeve të klasifikuara.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lexo mË tej