Arrestohet trafikanti i shumëkërkuar, si e transportonte drogen nga Shqipëria drejt Italisë

Bosi i mafies malteze dhe trafikanti i njohur John Spiteri është arrestuar këtë fundjavë  pas një urdhër arresti nga prokuroria e Katanias.

Një rrjetën e trafikim të drogës të bosit maltez është implikuar dhe një shqiptar Eriseld Hoxhaj ,i njohur ne nofkën “Riku”, pasi 56-vjeçari John Spiteri ka trafikuar drogë nga Shqipëria dhe Bullgaria për në Siçili dhe Maltë, shkruajnë mediet italiane.

Në vitin 2021, trafikanti maltez ishte pjesë e grupit prej 21 personave që u arrestuan në Itali në kuadër të ‘Operacionit La Vallette’ kundër një organizate kriminale që trafikonte drogën nga Shqipëria dhe Bullgaria për në Siçili dhe Maltë.

Gjatë operacionit, i cili në atë kohë u krye nga mbi 100 agjentë të Guardia di Finanzas u sekuestruan gjithsej 430 kilogramë kanabis, hashash dhe kokainë.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej