Beteja për bukën: Rusët djegin arat me grurë në Ukrainë

Bota kërcënohet nga një krizë ushqimore, ndrëkohë që beteja për grurin ka nisur që me fillimin e luftës në Ukrainë.

Në këtë skenar të tensionuar, Kievi akuzoi Rusinë për bombardimin e hambarëve të Ukrainës. Në të njëjtën kohë, Kievi po i bie një kambanë dramatike për shkak të një “bllokimi” të porteve nga Rusia.

Në të gjithë këtë situatë, pamjet tregojnë ushtarët ukrainas duke spërkatur të korrat e grurit me ujë në një përpjekje për të shpëtuar të korrat e grurit, pasi kanë marrë flakë për shkak të bombardimeve ruse.

Ukraina, e njohur gjithashtu si hambari i Evropës, ka disa nga tokat më pjellore të kontinentit  dhe furnizon me ushqim pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme dhe Afrikës.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej