Bie qeveria britanike, Johnson pranon të japë dorëheqjen me një kusht

Boris Johnson ditën e sotme do të japë dorëheqjen si lideri i Partisë Konservatore, por do qëndrojë në detyrë si Kryeministër i Britanisë së Madhe deri në vjeshtë.

Ai thotë se dëshiron që në krye të Partisë të vendoset një udhëheqës i ri konservator. BBC shkruan se një garë lidershipi konservator do të zhvillohet këtë verë dhe një kryeministër i ri do të jetë në vend në tetor.

Kujtojmë që Johnson dha dorëheqjen pasi ministrat e kabinetit dhe dhjetëra deputetë nga Partia e tij Konservatore u larguan nga rolet e tyre qeveritare në 24 orët e fundit.

Administrata e tij u ndoq nga muaj të tërë skandalesh, duke përfshirë Johnson që u përball me akuza se ai nuk arriti të pushonte nga detyra një figurë të lartë konservatore, pavarësisht pretendimeve për sjellje të pahijshme seksuale.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej