Bota e artit në zi, ndahet nga jeta muzikanti me famë botërore (Emri+Foto)

Kitaristi Tom Verlaine, i cili u bë i famshëm në skenën punk të Nju Jorkut të viteve 1970 si drejtuesi i grupit rock Television, ka vdekur në moshën 73-vjeçare. Në kulmin e tyre, Televizioni shënoi tre këngë hit në 40 në Mbretërinë e Bashkuar dhe u vlerësua për albumet e tyre Marquee Moon dhe Adventure. Por ata patën më shumë sukses në Britani sesa vendlindja e tyre në SHBA dhe u ndanë në vitin 1978. Vdekja e Verlaine u njoftua nga Jesse Paris Smith, vajza e bashkëpunëtores dhe bashkëpunëtores së vjetër Patti Smith.

Bota e artit në zi, ndahet nga jeta muzikanti me famë botërore

Ajo nuk specifikoi shkakun, duke thënë se ai vdiq “pas një sëmundjeje”. Verlaine u konsiderua si një nga praktikuesit më të aftë të muzikës që doli nga klubi tashmë i zhdukur CBGBs në Bowery të Nju Jorkut, ku bashkëkohësit e tyre përfshinin Blondie, The Ramones dhe Talking Heads. Edhe pse ata u shquan për shkak të lëvizjes punk, muzika e tyre ishte më komplekse se ajo e rivalëve të tyre, me Verlaine dhe kitaristin tjetër Richard Lloyd që tregtonin solo të gjata dhe riffe të ndërlikuara të ndikuara nga xhazi.

Verlaine lindi Thomas Miller në Nju Xhersi, por mori emrin e tij skenik në homazh të poetit simbolist francez, Paul Verlaine.
Pas ndarjes së televizionit, ai publikoi një varg albumesh solo, me këngën e tij Kingdom Come duke frymëzuar një version të rrallë të kopertinës nga David Bowie në albumin e tij Scary Monsters. Televizioni u reformua në vitin 1992, duke nxjerrë një album të tretë të vetë-titulluar dhe ishte aktiv në mënyrë sporadike në vitet e mëvonshme, i vlerësuar si një ndikim kryesor në rock-un alternativ të viteve 1980 dhe 1990.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej