DASH: Mediat u korruptuan nga inceneratorët

Një raport i bërë sot publik nga Departamenti Amerikan i Shtetit, konfirmon atë që dihej prej kohësh, se mediat janë korruptuar nga inceneratorët.

Në pjesën e raportit mbi Praktikat e të Drejtave të Njeriut, ku flitet për lirinë e medias, thuhet se këta të fundit kanë marrë para nga inceneratorët.

Në një nga frazat, DASH shprehet se në dhjetor të 2021-shit dhe në janar të 2022-shit rrodhën dokumenta se mediat morën para nga kompanitë e inceneratorëve, ndërkohë që këta të fundit ishin nën hetim për korrupsion dhe mashtrim.

“Rrjedhjet e të dhënave në lidhje me pagesat në dhjetor 2021 dhe janar 2022 treguan se disa gazetarë dhe media të njohura morën pagesa direkte nga kompanita e kontraktuara për ndërtimin e inceneratorëve. Kompanitë e inceneratorëve ishin nën hetim për korrupsion dhe mashtrim të dyshuar”, thuhet konkretisht në raport ndër të tjera.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej