Dy tërmetet godasin Adriatikun, sa ishte magnituda

Dy tërmetet kanë goditur Adriatikun në mesditë. Tërmetet kanë qenë me magnitudë 3.1 dhe 3.9. Epiqendra e tërmetit ka qenë ën thellësi të detit dhe nuk ka patur lëkundje në tokë.

Ndërkohë që mëngjesin e sotëm një tërmet i fortë ka goditur Italinë me magnitudë 5.7 rihter.

Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane Mesdhetare tërmeti kishte një thellësi prej 10 kilometrash.

Epiqendra e tërmetit u shënua në bregdet,  rreth 64 km në lindje të Rimini.

Tërmeti u pasua nga 3 tërmete të tjera me magnitudë 4.0, 3.6 dhe 3.9 Rihter.  Nga kontrollet e para të kryera nga zjarrfikësit dhe mbrojtja civile nuk raportohet për dëme në njerëz apo në ndërtesa.

Mediet në Itali raportuan se lëkundjet e forta sizmike kanë panikosur banorët e Italisë qendrore, të cilët kanë nxituar të dalin nëpër rrugë.

Transporti hekurudhor u pezullua si masë paraprake në Ankona, për shkak të dyshimeve për dëmtim të binarëve derisa të kryen kontrollet.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej