Elon Musk paralajmëron: Recesioni global mund të zgjasë deri në pranverën e vitit 2024!

Themeluesi dhe CEO i Tesla, Elon Musk mendon se rënia ekonomike globale mund të zgjasë edhe një vit e gjysmë. Në një shkëmbim mesazhesh në Twitter drejtuesi i makinës elektrike dhe njeriu më i pasur në botë tha se recesioni mund të vazhdojë “deri në pranverën e 2024”.

Vërejtjet erdhën si përgjigje ndaj një postimi nga Shibetoshi Nakamoto, emri në internet i bashkë-krijuesit të Dogecoin Billy Markus, i cili vuri në dukje se numrat aktualë të koronavirusit “në të vërtetë janë shumë të ulëta. Unë mendoj se gjithçka për të cilën duhet të shqetësohemi tani është recesioni i afërt global dhe apokalipsi bërthamor.” Sigurisht që do të ishte mirë të kishim një vit pa një ngjarje të tmerrshme globale”, u përgjigj Musk.

Tesla Owners Silicon Valley, një llogari në Twitter me afro 600,000 ndjekës, më pas e pyeti Musk se sa kohë mendonte se do të zgjaste recesioni, të cilit ai u përgjigj: “Vetëm hamendësim, por ndoshta deri në pranverën e 24-ës”.

GDP globale u rrit me 6% në 2021, por pritet të ngadalësohet në 3.2% këtë vit dhe 2.7% në 2023, sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar. Kjo do të shënonte ritmin më të dobët të rritjes që nga viti 2001 jashtë krizës financiare në 2008 dhe rënies së shkurtër në ditët e para të pandemisë Covid. Rezerva Federale parashikon që PBB-ja në SHBA të rritet vetëm 0.2% këtë vit dhe 1.2% në 2023.

Musk bëhet titani i fundit i korporatës që shpreh rezerva për ekonominë. Në një postim në Twitter të mërkurën, themeluesi i Amazon, Jeff Bezos tha se është koha për të “shtrënguar kapakët” në përgatitje për ujërat e vështira ekonomike përpara. Ky postim në Twitter shoqëroi një video të CEO të Goldman Sachs, David Solomon, i cili tha në një intervistë se ai mendon se ka një “shans të mirë” për një recesion në SHBA. CEO i JPMorgan Chase, Jamie Dimon gjithashtu ka paralajmëruar për trazira ekonomike përpara.

Komenti i Musk erdhi gjithashtu në mes të një jave të vështirë për aksionet e Tesla pasi prodhuesi i automjeteve humbi vlerësimet e të ardhurave dhe paralajmëroi për një mungesë të mundshme të shpërndarjes këtë vit. Musk shprehu më shumë besim në ekonominë e SHBA-së sesa pjesët e tjera të botës. Ai gjithashtu vuri në dukje ndikimin që rritja e normave të interesit ka në ekonomi.

“Amerika e Veriut është në gjendje mjaft të mirë shëndetësore,” tha ai. “Pak nga kjo është nga rritja e normave të interesit më shumë se sa duhet, por unë mendoj se ata përfundimisht do ta kuptojnë këtë dhe do të ulin përsëri, mendoj.”

Megjithatë, ai tha se Kina është në “një shpërthim të një lloj recesioni” të nxitur nga tregu i pasurive të paluajtshme, ndërsa Europa “ka një lloj recesioni, të nxitur nga energjia”.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej