Elon Musk tregon historinë e dhimbshme: Djali im është kthyer në një vajzë komuniste

Jeta private e Elon Musk është një minierë ari për mediat. Biografia e re që mban firmën e Walter Isaacson (i cili ka shkruar edhe atë të Steve Jobs) premton shumë të detaje të panjohura më parë. Libri del në shitje më 12 shtator, por disa copëza të tij janë botuar nga Wall Street Journal.

Ndryshimi nga Twitter në X lidhet me marrëdhënien e vështirë të Elon Musk me një nga djemtë e tij, Xavier, i cili njoftoi në vitin 2022 se donte të ndryshonte gjininë dhe emrin. Ai u kthye në Vivian Jenna Wilson, duke marrë edhe mbiemrin e nënës së tij për të mos pasur më asnjë lidhje me të atin.

Ky episod mund të ketë ndikuar në shqetësimin e Musk për atë që ai e quan “Virusi i Mendjeve të Hapura”, për të cilin thotë se po infekton të gjithë Amerikën: “Nëse virusi i mendjeve të hapura, i cili në thelb është anti-shkencë, anti-meritë dhe anti-njerëzor në përgjithësi nuk ndalet, qytetërimi ynë nuk mund të bëhet kurrë shumëplanetar”.

Libri i Isaacson hyn thellë në këtë marrëdhënie të vështirë. Përveç vendimit për t’u bërë vajzë, Xavier bëhet edhe marksist: «Shkoi përtej socializmit për t’u bërë plotësisht komuniste. Mendon se kushdo që është i pasur është djalli. Unë kam bërë shumë përparime, por ai nuk dëshiron të kalojë kohë me mua”, thuhet në bio.

Një episod që, siguron Isaacson, ishte një nga më të dhimbshmit e jetës së tij dhe që Musk e krahason me vdekjen e djalit të tij të parë Nevada dhjetë javë pas lindjes. Sipas Musk, ideologjia radikale e Jenna-s shkaktohet nga frekuentimi i Crossroads, shkolla progresive në Los Anxhelos. Dhe ai beson se në Twitter ky “virus i mendjes së hapur” endet i pakontrolluar, “një mentalitet që shtyp zërat e djathtë dhe antiinstitucional”.

Kjo është sipas Musk arsyeja pse Twitter duhet të ndryshojë edhe më tej. Ai e mori vetë në dorë këtë ndryshim. Biografia e Isaacson detajon se si ai e bleu këtë kompani e cila iu shtua perandorisë së tij të madhe që përfshin gjithashtu Tesla, SpaceX, Starlink, Neuralink dhe The Boring Company.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lexo mË tej