Gazeta amerikane paralajmëron zhvillime: SHBA ka futur në rreth të kuq Ramën dhe Veliajn, Biden do shkëpusë lidhjet me ta

Mediat amerikane vijojnë të shkruajnë për aferën “McGonigal” dhe përplasjet e qeverisë me amerikanët. Sipas “Washington Examiner”, administrata e presidentit Joe Biden është gati të shkëpusë lidhjet me Ramën.

Sipas shkrimit, SHBA po heton Ramën, por edhe Erion Veliajn në këtë drejtim.

Nga burime të qeverisë amerikane kam kuptuar se komuniteti i inteligjencës, i cili ka vite që ka njohur lidhjet e pakëndshme të narkotrafikut të qeverisë Rama, posedon dosje të trasha sekrete që tregojnë këtë histori të pakëndshme.

Pëshpërimat nga Departamenti i Drejtësisë thonë se po hetohen lidhjet me Shqipërinë deri në nivelet më të larta. Por ky hetim nuk synon vetëm Ramën. Departamenti i Drejtësisë thuhet se po shqyrton edhe socialistët kryesorë, përfshirë Erion Veliajn, kryebashkiak i kryeqytetit të vendit dhe një aleat i ngushtë i Ramës”, theksohet në artikull.

Sipas artikullit, lidhjet me reputacion të Veliajt me krimin e organizuar ndërkombëtar, lidhjet me trafikun e drogës dhe pastrimin e parave, janë raportuar, kështu që nuk është e habitshme që ai po vihet nën vëzhgimin e Uashingtonit.

Në një mënyrë tipike ballkanike, disa politikanë shqiptarë pretendojnë se Veliaj, duke nuhatur gjakun në ujë dhe duke e parë veten si pasaardhës të kryeministrit, po ndihmon fushatën e shtypit kundër Ramës. Pavarësisht kësaj, skandali i McGonigal ka ndryshuar lojën në Shqipëri. Për një dekadë, Edi Rama ka shpëtuar duke e kthyer vendin e tij, aleat të NATO-s dhe SHBA, në një narkoshtet në Europë. Duket se administrata e Biden më në fund është mbushur nga kjo marrëveshje e neveritshme. Do të dimë më shumë pas zgjedhjeve në Shqipëri pas dy javësh”, shkruan gazetari John Schindler.

Artikulli i plotë

Charles McGonigal, zyrtari i lartë në pension i FBI- së i akuzuar tani për shkeljen e sanksioneve dhe ligjeve të pastrimit të parave, është zhdukur kryesisht nga titujt kryesorë që nga akuza e tij nga Departamenti i Drejtësisë pothuajse tre muaj më parë. Skandali McGonigal, i cili përfaqëson një njollë serioze në reputacionin e Byrosë, përfshin shumë më tepër sesa lidhje të dyshimta me oligarkët rusë.

Çështja ka një dimension madhor ballkanik që duket edhe më shpërthyes se këndi i Kremlinit. Ndërsa punonte për FBI-në, McGonigal e injektoi veten në politikën shqiptare, duke shërbyer si një mjet i rëndë për qeverinë socialiste në pushtet atje, duke përfshirë kryeministrin e saj Edi Rama. Përpjekjet e tij mund të kenë përfshirë një operacion për të zhvatur dhjetëra miliona dollarë nga biznesmenët shqiptarë në këmbim të ndihmës nga McGonigal për të qëndruar në hirin e Uashingtonit.

Ky aspekt ballkanik i skandalit të McGonigal ka marrë mbulim të pakët në mediat amerikane, pavarësisht implikimeve shqetësuese për Shtëpinë e Bardhë, duke pasur parasysh lidhjet e ngushta mes administratës Biden dhe qeverisë Rama. Në të kundërt, media shqiptare ka raportuar gjerësisht për këtë çështje të fëlliqur, nisur nga ndryshimet shpërthyese që përmban, veçanërisht në lidhje me lidhjet mes socialistëve të Ramës dhe trafikut ndërkombëtar të drogës.

Tani që Mbretëria e Bashkuar ka një problem serioz me narkotrafikun shqiptar, mediat e tyre më në fund po vënë re se gangsterët nga ai vend i vogël ballkanik janë bërë burimi i preferuar i Evropës për lëndët narkotike të paligjshme. Në Ekuadorin e largët, media po vëzhgon se krimi i organizuar shqiptar dhe droga e tyre kanë bërë që problemi i dhunës në atë vend të Amerikës së Jugut të shkojë keq e më keq.

Siç ka raportuar Washington Examiner, administrata Biden shfaq një “tolerancë të çuditshme” për qeverinë Rama, pavarësisht përfshirjes së saj të fshehtë në tregtinë e drogës. Megjithatë, tani mund t’i vijë fundi. Skandali i McGonigal ka hapur derën e hetimeve reale të lidhjes drogë-krim-korrupsion dhe ato mund të zbulojnë më shumë sesa mund të tolerojë Shtëpia e Bardhë.

Mbi të gjitha, Shqipëria ka zgjedhjet që vijnë më 14 maj. Skandali i McGonigal ka zënë vend kryesor në diskutimet politike atje. Rama dhe qeveria e tij tani kanë një krizë në duart e tyre, e cila mund t’i rrëzojë ata pas një dekade në pushtet. Vizita e mesit të prillit të Gabriel Escobar për takime me politikanë të lartë të Shqipërisë mori vëmendje sepse ai është Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit që është përgjegjës për çështjet në Ballkanin Perëndimor. Nuk ndodh çdo ditë që Foggy Bottom dërgon kryediplomatin e saj në rajon për të kontrolluar Shqipërinë e vogël. Zyrtarisht kjo kishte të bënte vetëm me një biznes rutinë si “forcimi i demokracisë” para zgjedhjeve.

Megjithatë, Escobar dukej jashtëzakonisht i barabartë në komentet e tij për mediat lokale. Siç u shpreh ai në një intervistë televizive, “vizita ime këtu nuk është absolutisht e lidhur me zgjedhjet lokale. Është pjesë e konsultimeve të rregullta që kemi me aleatët e ngushtë. Dhe Shqipëria është një aleate e ngushtë”. Ai vazhdoi i pyetur për zgjedhjet e ardhshme, “Ne nuk jemi në gjendje të zgjedhim kandidatë apo anëtarë të partive politike. Marrëdhënia jonë me Shqipërinë është me popullin e Shqipërisë, jo me një parti dhe jo me një person.”

Është e vështirë të keqkuptohet komenti i Escobar-it, i cili e bën të qartë se, ndërsa administrata Biden mund të preferojë të shohë Ramën dhe Partinë e tij Socialiste në pushtet, asgjë nuk do të ndryshojë mes Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë, pavarësisht se kush fiton zgjedhjet.

Mulliri shqiptar i thashethemeve pretendoi se vizita e Escobar përfshinte vendosjen e ligjit nga Departamenti i Shtetit për Ramën dhe qeverinë e tij. Pas padisë së McGonigal-it, Departamenti i Drejtësisë po shqyrton të gjitha lidhjet me jashtë të personit të rënë të FBI-së, përfshirë Shqipërinë. Çdo hetim i tillë do të përplasej shpejt me lidhjet e qeverisë Rama me krimin e organizuar dhe tregtinë e drogës.

Ky panik lindi në qarqe të caktuara, dhe megjithëse është e lehtë të hedhësh poshtë thashethemet politike lokale, duket se përfshin disa të vërteta. Nga burime të qeverisë amerikane kuptoj se komuniteti i inteligjencës, i cili ka vite që ka ditur për lidhjet e pakëndshme të narkotrafikut të qeverisë Rama, disponon dosje të trasha sekrete që tregojnë përrallën e pakëndshme. Pëshpëritjet thonë se Departamenti i Drejtësisë po heton vërtet lidhjet e McGonigal me shqiptarët deri në nivelet më të larta.

As ky hetim nuk synon vetëm Ramën. Departamenti i Drejtësisë thuhet se po shqyrton edhe socialistët kryesorë, përfshirë Erion Veliajn, kryebashkiak i Tiranës, kryeqyteti i vendit, dhe një aleat i ngushtë i Ramës. Lidhjet e njohura të Veliajt me krimin e organizuar ndërkombëtar, në lidhje me trafikun e drogës dhe pastrimin e parave, janë raportuar, kështu që nuk është për t’u habitur që ai po vihet nën vëzhgimin e Uashingtonit. Në mënyrë reale ballkanike, disa politikanë shqiptarë pretendojnë se Veliaj, duke nuhatur gjakun në ujë dhe duke e parë veten si pasardhës të kryeministrit, po ndihmon fushatën e shtypit kundër Ramës.

Pavarësisht kësaj, skandali i McGonigal ka ndryshuar lojën në Shqipëri. Duket se administrata e Bidenit më në fund mund të ketë pasur mjaft material nga kjo marrëveshje e neveritshme. Do të dimë më shumë pas zgjedhjeve në Shqipëri pas dy javësh.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej