Gjithçka është gati, nis mega-plani i Joe Biden për të shkatërruar plotësisht Rusinë, ja sinjalet e fuqishme amerikane se Putin do të paguajë një “çmim shumë të lartë” për luftën

Lëvizja e fuqishme amerikane në Ukrainë ka filluar dhe Rusia po ndjen fundin e saj të afërt. Nga Uashingtoni ka ardhur mesazhi i qartë: “Qetë dhe ftohtë”, ndërsa shkalla e kundërofensive ukrainase kundër forcave pushtuese ruse fillon të bëhet më e dukshme, qëndrimi i administratës mbetet i kujdesshëm. “Unë nuk flas. Situata po evoluon”, tha Presidenti Joe Biden, përpara se të merrte pjesë në ceremoninë e 21-vjetorit të Pentagonit më 11 shtator.

Megjithatë, duke rindërtuar atë që ka ndodhur ditët e fundit, është e qartë se, edhe pse ende e pa konsoliduar, pika e kthesës në konflikt mund të ishte vërtet në sytë e Uashingtonit. Dita kryesore është ajo e 8 shtatorit. Një bashkim ngjarjesh që nuk mund të jenë të rastësishme dhe që vetëm një drejtim i sofistikuar, i rënë dakord mes Uashingtonit dhe Kievit, mund ta ketë vendosur.

Ndërsa bota ishte e hutuar nga përkeqësimi i kushteve shëndetësore dhe më pas nga zhdukja e mbretëreshës Elizabeth, Sekretari i Shtetit Antony Blinken fluturoi në befasi drejt kryeqytetit ukrainas. “Një sinjal i rëndësishëm,” sipas presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky. Blinken, duke folur me gazetarët, lëshoi ??një fjali që tregon besimin me të cilin Uashingtoni i sheh aftësitë ushtarake të Ukrainës: “Me një goditje ata mund të bëjnë atë që rusët përpiqen të bëjnë me 15 ose 20 të shtëna.”

Sinjalet amerikane

Në të njëjtën kohë, Presidenti Biden ishte në një telefonatë konferencë me aleatët kryesorë perëndimorë, duke përfshirë Mario Draghi, për të theksuar “rëndësia e mbështetjes së vazhdueshme ushtarake për Ukrainën”. Në të njëjtën ditë, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin ishte në bazën Ramstein në Gjermani për të kryesuar takimin e Grupit të Kontaktit për Ukrainën (i pranishëm edhe Ministri i Mbrojtjes Lorenzo Guerini), në të cilin ai njoftoi 675 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake në Kiev përveç 2 miliardë dollarëve të sapo shpallur nga Departamenti i Shtetit. Gjithashtu, drejtori i CIA-s, Ëilliam Burns, duke folur në një konferencë në Uashington tha se Rusia do të paguajë “për një kohë të gjatë” një “çmim shumë të lartë” për luftën. Ukraina (i pranishëm edhe ministri i Mbrojtjes Lorenzo Guerini), në të cilën ai njoftoi 675 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake për Kievin, përveç 2 miliardë dollarëve të sapo shpallur nga Departamenti i Shtetit. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, drejtori i CIA-s, Ëilliam Burns, duke folur në një konferencë në Uashington tha se Rusia do të paguajë “për një kohë të gjatë” një “çmim shumë të lartë” për luftën. Me pak fjalë, kur mbështetja e Evropës për Kievin filloi të lëkundet përsëri, nën peshën e krizës energjetike dhe lëvizjeve agresive të Kremlinit, me ndalimin e paralajmëruar të furnizimeve me gaz, inteligjenca më e lartë politike, diplomatike, ushtarake dhe amerikane dolën në terren në vetën e parë. për të dëshmuar se e tanishmja mund të jetë një pikë kthese për fatin e konfliktit dhe se nuk është koha për t’u dorëzuar.

Presioni i fortë nga SHBA për Putinin

Jo çuditërisht, Biden raportoi në fund të bisedimeve me liderët e tjerë se, “megjithë krizën energjetike, në Evropë ka unitet të fortë për mbështetjen për Ukrainën”. Një frazë që pak ditë më parë mund të ishte dukur e një rrethane, por që sot, ndërsa konturet e kundërofensivës ukrainase po bëhen më të qarta, duhet lexuar me një pikëpamje tjetër. Dhe është e qartë se Biden, sapo përparimi ukrainas do të konsolidohet, do ta përdorë këtë sukses ushtarak edhe në frontin e brendshëm, në funksion të zgjedhjeve afatmesme. Që nga viti 2021, administrata e tij ka ndarë 15.2 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën. E gjithë kjo, deri tani, me konsensusin dypartiak të Kongresit, i cili megjithatë rrezikon të shpërbëhet nën retorikën e Donald Trump, i cili pak a shumë në mënyrë eksplicite akuzon Shtëpinë e Bardhë se po shpenzon para për një luftë që sipas tij nuk ka vlerë për interesat amerikane. Siç tha Biden, “situata po evoluon”, por telefonata të dielën nga presidenti francez Macron me Vladimir Putin nuk mund të jetë një rastësi. Zyrtarisht, për të folur për situatën e rrezikshme në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia.  Jo zyrtarisht, për të testuar pulsin e presidentit rus, për të vlerësuar reagimin e tij ndaj ndryshimeve që po ndodhin në fushën e betejës dhe për të peshuar gatishmërinë e tij për të negociuar.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej