Greta Thunberg: Nuk blej asnjëherë rroba të reja, mi japin familjarët, miqtë dhe shokët e klasës

Greta Thunberg tregoi se nuk ka frikë nga asgjë, madje as nga superfuqia e industrisë së modës dhe këtë e zbuloi edhe një herë përmes intervistës së saj me ELLE UK.

Aktivistja suedeze mori pjesë në “Ask Me Anything: The Celebrity Edition”, një rubrikë e Elle , në të cilën secili i ftuar merr pyetje nga të famshëm të ndryshëm. Greta Thunberg iu përgjigj pyetjeve të bëra nga Amanda Gorman, Malala Yousafzai dhe shumë të tjerë.

Përpara publikimit të librit të saj të parë, Libri i Klimës, i cili u publikua më 27 tetor, ajo donte të fliste si për zakonet e saj personale ashtu edhe për modën etike. “Për fat të keq, unë shikoj rrallë shfaqje televizive sepse nuk kam kohë, por për t’u çlodhur dëgjoj shumë muzikë, bëj shëtitje të gjata…”, tha ajo në përgjigje të pyetjes së Yousafzait se si i pëlqen të relaksohet. “Edhe unë lexoj shumë… dhe kërcej!”

Në lidhje me modën, ajo tha:

“Mendoj, pak a shumë, shumica e njerëzve e dinë se moda e shpejtë është shumë e dëmshme për mjedisin, por shumë njerëz duket se mendojnë se ka shumë njerëz në industrinë e modës që përpiqen të jenë më të mirë dhe më të qëndrueshëm. Kur, në fakt, nuk është kështu. Ata e përdorin atë për t’i bërë njerëzit të mendojnë se po bëjnë diçka të mirë për mjedisin. Ne duhet të largohemi nga kjo pikëpamje e planetit dhe e gjërave. Ne vazhdimisht po i marrim gjërat në vend që t’i hedhim ato.”

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej