Kush është ‘sheiku me florinj’ Dibran Hoxha që qëlloi 3 të rinjtë. ‘Kobra’ i luksit me precedentë penalë, drogë dhe dhunë

Dibran Hoxhaj, i njohur me nofkën ‘Kobra’, dyshohet se është autori i vrasjes së 31 vjeçarit nga Kukësi Visar Cengu dhe plagosjes së shokut të tij Rufgen Shehu brenda lokalit të tij ‘Kobra City’ në Prizren.

Pas përplasjes fizike, konflikti është përshkallëzuar deri në përdorimin e armës.

Ka qenë Dibran Hoxhaj i njohur ndryshe si ‘Cobra’ ai i cili ka qëlluar me armë zjarri ndaj tre të rinjve nga Kukësi, duke plagosur njërin prej tyre dhe duke lënë të vdekur 31 vjeçarin.

Dibran Hoxhaj nuk është një emër i panjohur për drejtësinë pasi ka qenë i dënuar më parë për trafik droge dhe përleshje fizike jashtë lokalit të tij në Prizren.

Historia dhe hakmarrja e “Kingut të braktisur”

Historia kriminale e Dibran Hoxhës fillon në vitin 2004. Në mars të atij viti, Kosova u përfshi në trazira të cilët gati sa nuk quan në një luftë. Gjatë ditëve 17, 18 dhe 19 mars ishin vrarë 11 shqiptarë e 8 serbë. Dibran Hoxhaj ishte i përfshirë në ato trazira.

Sipas të dhënave që prokurori në Prizren Sylë Hoxha ia kishte treguar emisionit “Drejtësia në Kosovë”, në shtatorin e vitit 2015, ndaj tij kanë qenë mbi 60 kallëzime penale që kanë pasur të bëjnë me “trazirat e marsit të vitit 2004”. Ishte shpallur i pafajshëm. Pos këtyre, Hoxhaj kishte shpëtuar edhe në mbi 11 akte akuzuese.

Atëkohë, në vitin 2015, Dibran Hoxhaj aka King Kobra kishte edhe 4 kallëzime penale në Gjykatë dhe sapo ishte përfshirë në një tjetër sherr me shtetin. I ishin gjetur disa revole gjatë një bastisjeje që i kishte bërë Policia lokalit ku ai thoshte se punon vetëm si roje e sigurisë për atë që deklarohej se është pronare, Donjeta Kosumi aka Kallashi e cila kishte afro 40 raste të hapura në Polici.

Kosumi kishte thënë në vitin 2015 se Kingun Kobra e paguan si punëtor.

“200-300 euro e paguaj”, thoshte Kosumi teksa refuzonte kategorikisht se dikush tjetër qëndronte pas saj.

“Nuk është e vërtëtë, lokali është i jemi, këta janë punëtorët e mij, dhe këta sjanë kriminela”, kishte thënë ajo.  Të njëjtin rrëfim e kishte dhënë edhe Dibran Hoxhaj.

Por tri vite më vonë, Hoxhaj thotë se ai ka qenë pronari i “Kobra Cityt” dhe se ai e kishte zbuluar dhe bërë të njohur e të pasur, Donjeta Kosumin si Kallashi. Dibran Hoxhaj paralajmëron rihapjen e “Kobra City”.

“Për një super Kallash besojmë që në të ardhmen do ta sjellim në skenën kosovare”, thotë “Kingu”.

Lokali i tij ishte djegur i tëri në vitin 2016 për ta hapur të riun. Por as ky nuk funksionoi gjatë. Pas një viti, Policia kishte bastisur në maj të vitit 2017 duke arrestuar edhe Donjeta Kosumin dhe Dibran Hoxhajn. Por “Kingu” ka një tjetër rrëfim sesi është arrestuar. Një gënjeshtër tjetër.

Pasi tregoi se ai ka qenë dhe është pronari i lokalit që deri para dy vitesh thoshte se punon vetëm si “roje sigurimi”, Kingu ka edhe një tjetër rrëfim të rremë mbi arrestimin e tij. Thotë se u arrestua në Aeroport. Diku në Slloveni.

“Është një histori e çuditshme. Familja jeme jeton në Slloveni, unë jetoj vetëm këtu. Vëllëzërit e mij janë arrestu në Slloveni dhe më ka marrë në telefon baba jem më tha që a ka mundësi me ardhë nesër mem ndihmu. Kur unë nesër e nxjerri biletën dhe nisem për Slloveni në Aeroport më arrestojnë. Nuk kam dit as gjuhë as këso sene. Plot 20 muaj kështu më kanë malteretu. Dhe në fund u shpalla që nuk jam fajtor”, rrëfen Dibran Hoxhaj.

Por tash ai ka vendosur që të kalojë në stadin tjetër duke u prezantuar si një humanist, mysliman i devotshëm e menaxher vallëtaresh. Megjithatë braktisja që i kanë bërë atij “vëllezërit” dhe të tjerët ia kanë ngjallur ndjenjen e hakmarrjes që ai thotë se e ka në gjak por që kundërshtohet nga vetë ai në fjalinë e dytë.

“Shumë jam hakmarrës nuk fali, por edhe di me falë shumë”, thotë King Kobra.

Vdes Visart Cengu

Rrugës për në spital ka ndërruar jetë Visart Cengu me origjinë nga Kukësi, ndërsa ka mbetur i plagosur Rufgen Shehu, ky i fundit jashtë rrezikut për jetën.

Konflikti nisi për motive të dobëta në një lokal, ku tre të rinjtë nga Kukësi janë konfliktuar me një shqiptar të Kosovës me grushte dhe sende te forta. Pasi janë konfliktuar, ata janë nisur drejt Kukësit me një mjet që drejtohej nga Arben Basha.

Policia dyshon se drejt tyre ka qëlluar pronari i lokalit të natës teksa ata po largoheshin me automjet në drejtim të Kukësit.

Mësohet se tre të rinjtë nga Kukësi nuk kanë patur armë me vete.

Dy të rinjtë nga Kukësi akuzojnë Dibran Hoxhajn si autor të ngjarjes së rëndë.

Ndërkohë, grupi hetimor vijon veprimet procedurale për llogari të Policisë së Kosovës, për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej