Mediat vendase japin alarmin: Gjermania në vështirësi, çmimet po pësojnë rritje të frikshme

Gazeta gjermane Bild, ka dhënë alarmin ditën e sotme në lidhje me situatën e krizës në Gjermani, ku shkruan se kostot e energjisë janë më të larta se kurrë, çmimet e karburanteve po shpërthejnë, produktet ushqimore po bëhen më të shtrenjta dhe inflacioni po rritet.

Gazi jo vetëm që kërcënon të bëhet i pakët gjatë vitit, por është gjithashtu shumë i shtrenjtë. Shumë qiramarrës dhe pronarë vilash kishin shpresuar të mbroheshin nga rritjet masive të çmimeve në tregun e gazit, të paktën deri në skadimin e kontratave të tyre.

Sipas Institutit Ifo me seli në Mynih, inflacioni ka arritur kulmin për momentin. Përqindja e kompanive që planifikojnë të rrisin çmimet e tyre në tre muajt e ardhshëm ra në korrik për të tretën herë radhazi, tha instituti të enjten, duke cituar një sondazh.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej