Nisin procedurat për ekstradimin e Behar Bajrit

Autoritetet shqiptare kanë nisur të përgatisin dokumentacionin e nevojshëm për procedurat e ekstradimit të Behar Bajrit nga Franca në Shqipëri.

Të dhënat e dosjes për të cilën u lëshua një masë sigurimi “arrest në burg” në mungesë nga Gjykata e Posaçme do të bëhen pjesë e procesit në Francë për ekstradimin e tij drejt vendit tonë.

Ai pritet të dalë menjëherë përpara një gjykate franceze në pritje të kërkesës nga Shqipëria.

Behar Bajri, i njohur edhe me mbiemrin Brajoviq, u arrestua në Paris ditën e hënë dhe mësohet se ai fshihej atje që prej lëshimit të urdhër-arrestit.

43-vjeçari akuzohet nga Prokuroria e Posaçme se ishte organizator në vrasjen e shtetasit Gjin Boriçi në Shkodër. Gjithashtu në plagosjen e shtetasit Taulant Pepaj, dhe në përgatitjen e planeve për atentate që nuk u realizuan në 3 raste.

Ngjarjet u zbardhën nga komunikimet enkriptuara në rrjetin Sky, të sjella në Shqipëri nga autoritetet franceze, ku Behar Bajri rezulton në dhjetëra komunikime me biznesmenin Pëllumb Gjoka dhe disa të tjerë, teksa flasin për ngjarjet kriminale.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lexo mË tej