Paralajmërimi i frikshëm i Borrell për Vladimir Putin: Perëndimi do të ‘asgjësojë’ ushtrinë e Rusisë nëse bën këtë lëvizje ekstreme

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, paralajmëroi Moskën të enjten se forcat e saj do të “asgjësoheshin” nga përgjigja ushtarake e Perëndimit nëse presidenti Vladimir Putin përdor armë bërthamore kundër Ukrainës.

Sipas Kyivpost, Borrell tha se çdo sulm bërthamor i mundshëm kundër Ukrainës do të ketë një përgjigje nga perëndimi, jo një përgjigje bërthamore por një përgjigje të fuqishme nga ana ushtarake aq sa mund të çojë në asgjësimin e ushtrisë ruse.

“Putin po thotë se nuk po bën bllof. Epo, ai nuk mund të përballojë bllofin dhe duhet të jetë e qartë se njerëzit që mbështesin Ukrainën, Bashkimin Evropian dhe Shtetet Anëtare, si dhe Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n nuk po bëjnë bllof as”, tha Borrell në hapjen e një Akademie Diplomatike në Belgjikë.

Frika se Moska mund të përdorë një armë taktike bërthamore në Ukrainë është rritur pasi Putini lëshoi ??kërcënime të fshehta ndërsa organizoi aneksimin e katër rajoneve të pushtuara përballë humbjeve në fushën e betejës.

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar Rusinë për “pasoja të rënda” nëse nis një sulm bërthamor ndaj fqinjit të saj properëndimor.

“Ne nuk do të hyjmë në mënyrën se si do të përgjigjemi, por sigurisht, kjo do të ndryshojë rrënjësisht natyrën e konfliktit. Edhe çdo përdorim i armëve bërthamore më të vogla do të jetë një gjë shumë serioze”, tha Stoltenberg.

Një zyrtar i lartë i NATO-s tha të mërkurën se përdorimi i një arme bërthamore nga Rusia në Ukrainë do të rezultojë në “pothuajse me siguri që të tërheqë një përgjigje fizike nga shumë aleatë, dhe potencialisht nga vetë NATO”.

Aleanca nuk ka kërcënuar se do të përdorë arsenalin e saj bërthamor për t’u përgjigjur pasi Ukraina jo-anëtare nuk mbulohet nga klauzola e saj e ndërsjellë e vetëmbrojtjes. SHBA dhe NATO deri më tani kanë shmangur ndërhyrjen ushtarake në konfliktin e Ukrainës nga frika se mos shkaktonin një konflikt katastrofik bërthamor me Moskën.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej