Parashikoi tërmetin që goditi Turqinë dhe Sirinë, gjeologu paralajmëron sërish: Brenda katër ditëve do të ketë…

Gjeologu Frank Hoogerbeets, i cili parashikoi me përpikmëri tërmetin që goditi juglindjen e Turqisë dhe veriun e Siri ka paralajmëruar për një tjetër tronditje të fortë.

Nëpërmjet një postimi në Twitter, ai ka shkruar se në bazë të gjeometrisë hënore, një tjetër tërmet fortë do të godasë sërish brenda katër ditëve, zonën në afërsi.

 

“Potenciali për aktivitet më të fortë sizmik në ose afër brezit të purpurt 1-4 ditë. Ky është një vlerësim. Nuk përjashtohen edhe rajonet e tjera”, ka shkruar Hoogerbeets në Twitter.

Më 3 shkurt, 3 ditë përpara se të binte tërmeti me magnitudë 7,8, me epiqendër në Turqinë juglindore, pranë kufirit me Sirinë, ai parashikoi se një tërmet me nagnitudë 7,5 në këtë rajon do të godiste Turqinë qendrore-jugore, Jordaninë, Sirinë dhe Libanin midis datave 4-6 shkurt.

Sipas raporteve deri më tani kanë humbur jetën më shumë se 20 mijë persona, ndërkohë që shumë të tjerë janë në  rrënoja të cilët presin të nxirren nga ekipet e shpëtimit.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej