Pensionisti ukrainas rrëzon avionin rus me vlerë 74 mln paund me një pushkë

Një pensionist ukrainas ka qëlluar një avion rus Su-34 me pushkë, duke e rrëzuar në tokë, duke u nderuar me medalje nga Ukraina.

Vlera e avionit ishte 74 milion paund.

Shërbimi Kufitar Shtetëror e nderoi pensionistin dhe përshëndeti ‘heroizmin’ e tij duke i dhënë një medalje.

Pamjet e shpërndara nga agjencia tregojnë Fedorovych duke ecur me një pushkë të vendosur mbi supe nëpër qytetin e shkatërruar kryesisht nga bombardimet ruse. Ai mori disa nga mbeturinat e avionit të rrëzuar dhe po i mban ato në garazhin e tij.

Ngjarja thuhet se ka ndodhur në Kharkiv, në lindje të Ukrainës, ku po zhvillohen luftime të ashpra.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej