Përlotet Eduart Grishaj/ Tregon historinë prekëse se si ka linduar ai

Regjisori Eduart Grishaj si rrallë herë ka folur për familjen e tij, I ftuar në ‘E Diell’, Grishaj ka folur për jetën e nënës dhe babës së tij, rrethanat që ata janë njohur, por edhe për motrën e vëllanë.

Ai shprehet se i ati ka lindur në burg, më pas doli nga burgu, dhe kur ishte i ri u largua nga Grishaj dhe shkoi të punonte në Mamurras, Fushë-Krujë, aty ku u takua dhe me gruan e tij të ardhshme.

Jeta e çoi të punonte në Mamurras, Fushë-Krujë dhe punonte tek stacionet e trenave në atë kohë. U martua me një grua në Mamurras. Nuk u martua me nënën time dhe ata bënë një djalë që është vëllai im, por babait i vdiq gruaja dhe ngeli vetëm me Yllin, vëllaun tim (përlotet për disa minuta).

Edhe nëna ime ishte e martuar me një burrë tjetër dhe kishin një vajzë, motrën time dhe asaj i vdiq burri. Babai im dhe nëna ime u martuan me njëri-tjetrin. Një nga fisi kishte thënë që është grua e mirë dhe ishin parë sepse ishin të dy të njëjtën zonë. Mamaja ime ngeli me motrën, ndërsa babai me vëlluin dhe u martuan të dy me njëri-tjetrin dhe pastaj linda unë.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lexo mË tej