Piramida e pushtetit: kush e komandon në të vërtetë Ukrainën

Udhëheqja e Ukrainës tani është përqendruar te tre burra që njihen prej kohësh dhe që ndajnë edhe vendin e tyre të punës, në rrugën Bankova 11, selia e Zyrës së Presidentit të Ukrainës, në zemër të Kievit.

Heqja e figurave joefikase ose ata të dyshuar për marrëveshje të fshehtë me armikun dhe vendosja e njerëzve besnikë në pozicionet kyçe, janë lëvizjet e fundit të presidentit Ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Zelensky tani ngadalë po i rrjep “lëkurën e vjetër” Ukrainës.

Lëvizja e tij e parë e dyfishtë përkoi me shkarkimin e shefit të inteligjencës, Ivan Bakanov – gjithashtu një mik i tij i fëmijërisë – dhe të prokurores së përgjithshme, Iryna Venediktova.

Pastrimi i brendshëm ishte i nevojshëm për të siguruar që rolet kryesore të shtetit: pushteti administrativ, ushtarak dhe gjyqësor – të mbulohen nga personazhe të besuar.

Tani, gjithçka është përqendruar te tre burra që njihen prej kohësh dhe që ndajnë edhe vendin e tyre të punës, në rrugën Bankova 11, selia e Zyrës së Presidentit të Ukrainës, në zemër të Kievit. Lajm i keq, përsërit opozita politike e Zelensky, ësht e shqetësuar tani që Ukraina, në sytë e tyre, duket se ka hyrë në një rrugë të paqartë dhe të rrezikshme. Madje ka nga ata që i kanë krahasuar lëvizjet e fundit politike të Ukrainës me dinamikën e pranishme në serialin famëkeq televiziv “House of Cards”.

Piramida e pushtetit ukrainas

Nga ky këndvështrim, ne mund ta përmbledhim hartën e re të fuqisë së Ukrainës në imazhin e një piramide.

Në krye është padyshim Zelensky, presidenti që udhëheq Kievin në luftën kundër Rusisë, i cili bisedon pandërprerë me njerëzit përmes përdorimit të mediave dhe rrjeteve sociale dhe që takohet me politikanë të huaj në përpjekje për të kërkuar mbështetje të mëtejshme ekonomike dhe ushtarake.

Poshtë tij gjejmë Andriy Yermak, kreun e Zyrës së Presidentit, një lloj hije gri i Zelenskyt, ndërsa në fund të podiumit është zëvendësi i Yermak, avokati Oleh Tatarov. Duke supozuar se Zyra e Presidentit është një strukturë që mbështet Zelensky në vendimet e tij, Taratov është përgjegjës për zbatimin e ligjit dhe drejtësinë. Siç theksoi Repubblica, emërimi i tij në vitin 2019 u shoqërua me polemika të shumta. Arsyeja është e thjeshtë: njeriu i besuar i Zelensky është në qendër të një hetimi shumë delikat të Ukrainës kundër korrupsionit për shkak të një ryshfeti prej gati 3 milionë dollarësh të lidhur me një projekt të pasurive të paluajtshme të Gardës Kombëtare.

Shpërthimi i luftës e turbulloi ndjeshëm hetimin, i cili, për më tepër, me urdhër të një gjyqtari të prokurorisë së përgjithshme u transferua në agjencinë që merret me shërbimet sekrete dhe që funksionon edhe si polici gjyqësore.

Besnikët e Zelenskyt

Taratov është një besnik i Zelensky. Ashtu si njerëz të besuar janë pasardhësit e Bakanov dhe Venediktova, përkatësisht të zëvendësuar me Vasyl Malyuk në SBU dhe Oleksiy Simonenko në zyrën e prokurorit të përgjithshëm. I pari konsiderohet si një mbrojtës i Taratovit të lartpërmendur, i dyti është gjyqtari që nënshkroi transferimin në SBU të hetimit në lidhje me Taratov. Kllapa të vogla aty për aty, ende bosh, për të drejtuar prokurorin e posaçëm antikorrupsion. Kjo është një nga kërkesat e kërkuara nga BE për të pranuar aplikimin e Ukrainës për hyrje në Evropë. Epo, teorikisht ka një emër kandidati, është Oleksandr Klimenko, i cili u votua me shumicë, por nuk mori kurrë detyrën. Arsyeja është e thjeshtë: Klimenko është detektivi kundër korrupsionit që kreu hetimin ndaj Tararov dhe zyrtarëve të tjerë shtetërorë. Prandaj, në Ukrainë është krijuar situata e mëposhtme: Yermak dhe Taratov, të cilët janë shumë besnikë ndaj Zelenskit, kontrollojnë zyrën e prokurorit të përgjithshëm dhe shërbimet sekrete, Zyrën e Hetimit Shtetëror, Zyrën e Sigurisë Ekonomike dhe Departamentin e Policisë. Po flasim, me pak fjalë, për të gjithë organigramin që mund të kthejë në qendër të vëmendjes dinamikat e errëta të brendshme ose të hetojë zyrtarët e korruptuar./Il Giornale; Përshtati Pamfleti

 

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej