Protesta e avokatëve, Manja: Harta e re gjyqësore do ti kalojë qeverisë për miratim, nesër do të…

Ministri i drejtësisë Ulsi Manja ka deklaruar se harta e re gjyqësore, e propozuar nga KLGJ, nuk do të ketë kthim pas, dhe pas miratimit nga Ministria e Financave do të dërgohet në qeveri.

Në një deklaratë për mediat Manja bëri me dije se ditën e nesërme do t’u kthejë përgjigje të gjitha pyetjeve në lidhje me këtë çështje në Komisionin e Ligjeve, i cili do të merret me këtë çështje.

“Të gjitha diskutimet mbi hartën kemi lënë një ditë të dedikuar, do të kemi përgjigjet e duhura nesër në Komisionin e Ligjeve. Nesër do të shkojmë në respekt të Komisionit të Ligjeve, pas seancës dëgjimore nesër në Komisionin e ligjeve dhe miratimin nga Ministria e Financave, harta do të shkojë në qeveri për miratim”, tha ai.

Harta e re gjyqësore, e propozuar nga KLGJ, në bashkëpunim të ngushtë me Ministrinë e Drejtësisë, pritet që të reduktojë ndjeshëm numrin e gjyakatave në rang vendi, duke nisur nga ato të shkallës së parë, te lënia e vetëm një gjykate apeli në Tiranë, dhe mbyllja e disa administrativeve.

Prej javësh kjo hartë është kundërshtuar nga avokatët, të cilët kanë bojkotuar seancat gjyqësore.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej