Rusia prag kolapsit, Inteligjenca Amerikane: Putini po blen artileri nga Koreja e Veriut

Rusia po blen miliona predha artilerie dhe raketa nga Koreja e Veriut, sipas inteligjencës amerikane, shkruan New York Times.

Kjo, një shenjë se sanksionet globale kanë kufizuar rëndë zinxhirët e saj të furnizimit dhe e kanë detyruar Moskën t’i drejtohet shteteve të pafavorshme për furnizime ushtarake

Zbulimi vjen disa ditë pasi Rusia mori dërgesat fillestare të dronëve të prodhuar nga Irani, disa prej të cilëve zyrtarët amerikanë thanë se kishin probleme mekanike.

Zyrtarët e qeverisë amerikane thanë se vendimi i Rusisë për t’iu drejtuar Iranit dhe tani Koresë së Veriut, ishte një shenjë se sanksionet dhe kontrollet e eksporteve të vendosura nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa po dëmtonin aftësinë e Moskës për të marrë furnizime për ushtrinë e saj.

Shtetet e Bashkuara dhanë pak detaje nga inteligjenca e deklasifikuar në lidhje me armatimin, kohën ose madhësinë e saktë të dërgesës, dhe nuk ka ende asnjë mënyrë për të verifikuar në mënyrë të pavarur shitjen.

Një zyrtar amerikan tha se, përveç raketave me rreze të shkurtër dhe predhave të artilerisë, Rusia pritej të përpiqej të blinte pajisje shtesë të Koresë së Veriut në vijimësi.

“Kremlini duhet të alarmohet se duhet të blejë ndonjë gjë nga Koreja e Veriut”, tha Mason Clark, i cili drejton ekipin e Rusisë në Institutin për Studimin e Luftës.

Para pushtimit të Ukrainës nga Rusia, Shtëpia e Bardhë filloi të deklasifikonte raportet e inteligjencës rreth planeve ushtarake të Moskës – më pas duke ua zbuluar atë material, fillimisht aleatëve privatisht dhe më pas publikut.

Pas një qetësie në zbulimet, qeveria amerikane ka filluar edhe një herë deklasifikimin e informacionit për të nxjerrë në pah betejat e ushtrisë ruse, duke përfshirë inteligjencën e fundit në lidhje me blerjen e dronëve iranianë dhe problemet e ushtrisë ruse për rekrutimin e ushtarëve.

Sanksionet e gjera ekonomike, të paktën deri më tani, nuk e kanë gjymtuar Rusinë.

Çmimet e energjisë, të nxitura nga pushtimi, kanë mbushur thesarin e saj dhe i kanë mundësuar Moskës të zbusë pasojat e bankave të saj që janë ndërprerë nga financat ndërkombëtare dhe frenimi i eksporteve dhe importeve. Sanksionet kundër oligarkëve individualë rusë gjithashtu nuk kanë arritur të zvogëlojnë fuqinë e Presidentit Vladimir  Putin.

Por zyrtarët amerikanë thanë se, kur bëhej fjalë për aftësinë e Rusisë për të rindërtuar ushtrinë e saj, veprimet ekonomike të Evropës dhe Shteteve të Bashkuara kishin qenë efektive. Sanksionet amerikane dhe evropiane kanë bllokuar aftësinë e Rusisë për të blerë armatime, ose pajisje elektronike për të prodhuar ato armë.

Moska kishte shpresuar se Kina do të ishte e gatshme t’i shmangte ato kontrolle të eksportit dhe të vazhdonte të furnizonte ushtrinë ruse. Por ditët e fundit, zyrtarët amerikanë kanë thënë se ndërsa Kina ishte e gatshme të blinte naftën ruse me një zbritje, Pekini, të paktën deri më tani, ka respektuar kontrollet e eksportit që synojnë ushtrinë e Moskës dhe nuk është përpjekur të shesë as pajisje ushtarake apo komponentë.

Gina Raimondo, sekretarja e tregtisë, ka paralajmëruar vazhdimisht Kinën se nëse Korporata Ndërkombëtare e Prodhimit Gjysëmpërçues, prodhuesi më i madh kinez i çipave kompjuterikë, ose kompani të tjera shkelin sanksionet kundër Rusisë, Shtetet e Bashkuara do t’i mbyllin ato biznese, duke ndërprerë aksesin e tyre në teknologjinë amerikane. ata duhet të bëjnë gjysmëpërçues.

Me shumicën e vendeve që ecin me kujdes përballë presionit amerikan, Rusia e ka përqendruar marrëveshjen e saj në Iran dhe Korenë e Veriut.

Si Irani ashtu edhe Koreja e Veriut janë kryesisht të shkëputur nga tregtia ndërkombëtare falë sanksioneve amerikane dhe ndërkombëtare, që do të thotë se asnjë vend nuk ka shumë për të humbur duke ndërprerë marrëveshjet me Rusinë. Çdo marrëveshje për blerjen e armëve nga Koreja e Veriut do të ishte shkelje e rezolutave të Kombeve të Bashkuara që synojnë frenimin e përhapjes së armëve nga Pheniani.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej