Shkodra zjarr, 11 kryeqendrat e tjera…

Nga Eduard Zaloshnja

Nga sondazhe (publike e private) dhe analiza historike elektorale, më rezulton se ndër 12 kryeqendrat e qarqeve, Shkodra mund të jetë beteja më e zjarrtë elektorale (pavarsisht se dy rivalët shkodranë ende nuk i kanë përplasur fort shpatat në mediat kombëtare). Kandidatët e 11 kryeqendrave të tjera janë përshfaqur goxha më shumë në media, por sondazhet (publike e private) dhe analiza historike elektorale të dy dekadave të fundit japin shenja se në bashkitë Tiranë, Vlorë, Fier, Gjirokastër, Berat, Elbasan, Durrës, Korçë, Lezhë e Dibër peshorja do të anojnë majtas. Ndërsa kryeqendra e qarkut Kukës mund të anojë djathtas.

(Në bashki dytësore të qarqeve, mund të ketë ndonjë surprizë aty-këtu, por gjasat janë që kandidatët e majtë të fitojnë 42-47 bashki nga 61 gjithsej, falë ndarjes torritoriale të 2014-ës, të cilën opozita e bojkotoi në Kuvend më 2014).

Në Bashkinë Shkodër gara do të jetë e fortë sepse garojnë dy bij shkodranë me rrënjë familjare-krushqnore të djathta, pavarsisht se njëri garon si kandidat i partisë së Berishës dhe tjetri si kandidat i partisë së Ramës.

Sipas sondazhit rigoroz që kam zhvilluar në terrenin shkodran në periudhën 14-18 prill, rreth 10 mijë shkodranë (afërsisht) te moshës 18-34 vjeç ishin të pavendosur nëse apo për kë do të votonin.

Dhe në këtë grup-moshë, shumica dërrmuese nuk ishin simpatizantë as të Ramës e as të Berishës.
Disa mijë nga këta 10 mijë shkodranë të rinj mund ta përcaktojnë rezultatin final të Bashkisë Shkodër më 14 maj…

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej