Skandalet e Edi Ramës, Shqipëria dhe arena ndërkombëtare

Nga Clare Nuttall in Glasgow , bne IntelliNews

Stuhia politike që ka shpërthyer në Mbretërinë e Bashkuar për emigracionin dhe raportimet e mediave të djathta për emigrantët e paligjshëm shqiptarë, kanë vënë përballë kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe zyrtarët britanikë.

Rama tha se ministrat britanikë po dënojnë shqiptarët për ato që ai tha se ishin “dështimet e tyre”.

Në një stil tipik të hapur dhe elokuent, Rama – një figurë pjellore në mediat sociale – në Twitter akuzoi politikanët e Mbretërisë së Bashkuar për injorimin e fakteve.

“Të vësh në shënjestër shqiptarët (siç bënë disa me turp kur luftuan për Brexit) si shkaku i krimit të Britanisë dhe problemeve kufitare e bën retorikën e lehtë, por injoron faktin e vështirë. Të përsërisësh të njëjtat gjëra dhe të presësh rezultate të ndryshme është çmenduri (pyete Ajnshtajnin!)”, shkroi Rama.

Ai e krahasoi qasjen britanike në mënyrë si të pafavorshme me atë të Gjermanisë, duke theksuar të njëjtën pikë një ditë më vonë kur u pyet për këtë çështje në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelarin gjerman, Olaf Scholz dhe Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

“Përfaqësuesit britanikë duhet të vijnë në Gjermani dhe të mësojnë shpejt dhe të rregullojnë problemet e tyre…

Nëse ka një problem në Kanalin mes Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar, le të gjejnë një zgjidhje, le të përpiqen ta zgjidhin. E di që Brexit e ka bërë më të vështirë një gjë të tillë, por ky ishte vendim i popullit britanik, jo i popullit shqiptar apo francez… ne nuk duhet ta pranojmë fare këtë lloj retorikë.”

Duke mos i nënshtruar fjalët e tij, ai shtoi: “Të synosh një komunitet dhe të flasësh për gangsterë dhe kriminelë nuk tingëllon shumë britanike. Tingëllon më shumë si një ulërimë nga një i çmendur.”

Shpërthimi i Ramës kundër qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar nuk ishte asgjë e re.

Ai më parë sulmoi BE-në si për procesin e ngadaltë të zgjerimit dhe për dështimin për të mbështetur Ballkanin Perëndimor të siguronte vaksinat e koronavirusit (COVID-19).

Çështja e vaksinave është e qartë se ende rëndon; vetëm muajin e kaluar ai foli për “përvojat e tmerrshme” të Shqipërisë me BE-në kur filloi pandemia.

“Në raundin e parë të vaksinimit, ne ishim krejtësisht të harruar”, tha ai.

Rama një artist, basketbollist dhe politikan

Ashtu si shumë prej politikanëve kryesorë të sotëm në Evropën Juglindore dhe Qendrore, Rama ishte një kritik i sistemit komunist. Ai lindi gjatë Luftës së Ftohtë, kur Shqipëria kishte padyshim regjimin më të ashpër dhe padyshim më të izoluar në bllokun komunist.

Një artist i talentuar i cili gjithashtu luajti basketboll për kombëtaren e Shqipërisë, Rama u bë pjesë e lëvizjes që shtynte për reforma demokratike, të udhëhequr nga Partia Demokratike, e cila për pak kohë në fillim të viteve 1990 dukej se mund të ishte e ardhmja demokratike e vendit.

Megjithatë, ai u përplas me liderin e lëvizjes Sali Berisha; tre dekada më vonë, të dy janë ende rivalë, me Berishën që tani është kthyer në krye të partisë, e cila është opozita kryesore ndaj socialistëve të Ramës, pasardhësi i Partisë Komuniste.

Rama u largua nga Tirana për në Paris, por duke u kthyer në Shqipëri për funeralin e babait të tij iu ofrua një pozicion në kabinetin e kryeministrit të atëhershëm Fatos Nano. Ai u bë Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve të Shqipërisë në vitin 1998, më pas u zgjodh kryetar i Bashkisë së Tiranës dy vjet më vonë.

Kur Nano dha dorëheqjen si lider i socialistëve pas humbjes së zgjedhjeve të përgjithshme të 2005, Rama mori postin.

Ai u përpoq të riorientonte partinë duke iu afruar shqiptarëve përtej bazës tradicionale të mbështetjes socialiste, një qasje që pasoi atë të Laburistëve të Ri të Tony Blair në MB (vite më vonë, konsulenca e Blair-it u punësua për të këshilluar qeverinë e Ramës).

Nën drejtimin e Ramës, partia u rikthye në vitin 2013 dhe që atëherë ka qenë në pushtet.

Një fshesë e re

Pas një sërë skandalesh korrupsioni nën qeveritë e mëparshme, socialistët njoftuan një fushatë të gjerë kundër korrupsionit dhe ekonomisë informale, reforma në sektorin e energjisë, si dhe një përpjekje të përbashkët për të luftuar kultivimin e drogës.

Kjo u shpagua shpejt; menjëherë pas një operacioni ushtarak të profilit të lartë në Lazarat, i quajtur “mali i marihuanës” i Evropës, Shqipërisë iu dha statusi i kandidatit në BE, pavarësisht shqetësimeve nga ana e shteteve anëtare si Holanda. Ndërsa qeveria synonte të përparonte drejt negociatave të pranimit, kjo u pasua nga nisja e reformave të thella gjyqësore.

Reformat çuan në një përmirësim të performancës së Shqipërisë në Indeksin vjetor të Perceptimit të Korrupsionit të Transparency International. Megjithatë, vitet e fundit, performanca e Shqipërisë ka rënë; në indeksin e këtij viti ajo ra gjashtë vende në krahasim me vitin 2021.

Qeveria e Ramës është kritikuar vazhdimisht nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe institucione të tjera financiare ndërkombëtare (IFN) për përdorimin e partneritetit publik-privat (PPP). Ndërsa qeveria përdori PPP-të për të mobilizuar investimet private për projekte infrastrukturore aq të nevojshme, shumë prej projekteve ishin të pa kërkuara dhe me vlerë të diskutueshme.

Në mënyrë të ngjashme, rekordi në luftën kundër kultivimit të drogës që nga viti 2014 ka qenë i paqartë dhe disa ministra të Brendshëm janë dashur të largohen për shkak të lidhjeve të dyshuara me trafikun e drogës.

“Fitore e bukur” apo “masakër zgjedhore”

Në mjedisin thellësisht të polarizuar politik në Shqipëri, Rama dhe socialistët e tij kanë mbajtur epërsinë. Kjo u konfirmua në prill 2021, kur – pas një periudhe zgjedhore që disa herë shpërtheu në dhunë – partia fitoi një fitore tingëlluese që i dha asaj një mandat të tretë radhazi të paprecedentë në pushtet.

Rama foli për “fitoren e bukur” të partisë dhe përshkroi planet në fjalimin e tij të fitores për ta kthyer Shqipërinë në kampionin e Ballkanit për turizmin, energjinë dhe bujqësinë. Ai gjithashtu emëroi kabinetin më të dominuar nga femrat në botë; Mbi 70% e qeverisë së re të Ramës ishin gra, duke përfshirë krerët e ministrive të financave, energjisë dhe punëve të jashtme.

Ndërkohë kreu i opozitës së atëhershme, Lulzim Basha dënoi “masakrën” elektorale. Disa nga kritikat e opozitës u mbështetën nga vëzhgues ndërkombëtarë, të cilët raportuan se anëtarët e partisë në pushtet kishin përfituar nga pozicionet e tyre zyrtare gjatë fushatës përpara zgjedhjeve të përgjithshme.

Një skandal i madh shpërtheu kur u zbulua se socialistët kishin krijuar një bazë të dhënash me të dhënat personale të qytetarëve shqiptarë, duke përdorur të dhëna nga institucionet shtetërore.

Kjo përfshinte të dhëna për historinë e punësimit të qytetarëve, besimet e tyre fetare, deklaratat e taksave, numrat e telefonit, adresat e emailit, numrat e sigurimeve shoqërore, orientimin seksual dhe të dhënat mjekësore.

Doli gjithashtu se çdo qytetar shqiptar ishte nën “patronazhin” e një anëtari të besuar të Partisë Socialiste, që thuhet se quhej “patronagistë”, të ngarkuar për të mbajtur një sy mbi njerëzit që kishin nën “patronazhin” e tyre.

Përçarje e opozitës

Socialistët janë ndihmuar nga rrëmuja e opozitës. Nën udhëheqjen e ish-kryebashkiakut të Tiranës, Lulzim Basha, demokratët nuk arritën dy herë të largonin socialistët në zgjedhjet e përgjithshme në 2017 dhe 2021, ndërsa prania e Lidhjes Socialiste për Integrim në Parlament ka rënë në vetëm katër mandate. Brenda demokratëve, humbja e fundit zgjedhore u pasua me një luftë shumë publike për pushtet mes Bashës dhe Sali Berishës, që kulmoi me sulmet e mbështetësve të Berishës në selinë e partisë. Berisha, i cili është i sanksionuar nga SHBA për korrupsion, që atëherë ka marrë drejtimin e partisë.

Një sondazh i fundit tregoi se Rama mbeti politikani më popullor i vendit që nga tetori – megjithëse me vetëm 40.6% mbështetje, e cila u tejkalua nga 56% e të anketuarve me një opinion negativ për të. Megjithatë, politikanë të tjerë performuan edhe më keq, dhe sondazhi zbuloi gjithashtu se shqiptarët janë jashtëzakonisht pesimistë për mënyrën se si po ecën vendi i tyre.

Pavarësisht rritjes së fortë në vitet e fundit, nivelet e larta të varfërisë dhe mospërputhjet e mprehta midis të pasurve dhe atyre që nuk kanë, të kombinuara me emigracionin në shkallë të gjerë, mbeten disa nga sfidat më të mëdha për Shqipërinë.

Profili ndërkombëtar

Ndërsa ndoqi anëtarësimin në BE, Shqipëria ishte një nga bashkëthemeluesit e të ashtuquajturit ‘mini-Shengen’, i quajtur më vonë Ballkani i Hapur, së bashku me Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut, me synimin për të krijuar një treg të lirë rajonal për mallra, shërbime dhe punësime.

Nisma ende nuk ka arritur të fitojë mbi tre shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor, Bosnjën, Malin e Zi dhe Kosovën. Me Albin Kurtin, Rama raportohet se ka një marrëdhënie të tensionuar.

Open Balkan bëri që edhe opozita shqiptare të kritikojë kryeministrin për bashkëpunimin me Vuçiçin.

Në sferën më të gjerë ndërkombëtare, Shqipëria e Ramës është bërë më e spikatur – dhe jo vetëm për shkak të gatishmërisë së kryeministrit për të shprehur opinionet e tij.

Rama ishte një nga pak liderët jashtë BE-së të zgjedhur për të folur në nisjen e Komunitetit Politik Evropian (EPC) në shtator.

(Shqipëria ka shumë të ngjarë të ketë përfituar nga Serbia, ekonomia më e madhe në Ballkanin Perëndimor, duke u bërë toksike nga refuzimi i saj për të vendosur sanksione ndaj Rusisë.)

Shqipëria është gjithashtu një nga anëtarët jo të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për periudhën 2022-2023, një periudhë kritike për komunitetin ndërkombëtar duke pasur parasysh kontekstin gjeopolitik. Rama do të jetë gjithashtu nikoqiri i samitit të ardhshëm të Procesit të Berlinit – arsye kjo pse ai arriti të ndante skenën me von der Leyen dhe Scholz dhe të zgjeronte mendimet e tij mbi politikën e Britanisë për emigrantët.

Nga të qenit një nga kombet më të varfra në Evropë dhe më i izoluari, Shqipëria tani po ecën me ritmin ndërkombëtar.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej