Stoltenberg paralajmëron për një luftë shumëvjeçare në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg kanë paralajmëruar aleatët perëndimorë që të përgatiten për një “udhëtim” të gjatë në Ukrainë, pasi forcat ruse kanë intensifikuar sulmet e tyre ndaj pozicioneve ukrainase në lindje të vendit.

Paralajmërimet e veçanta nga Johnson dhe Stoltenberg erdhën të shtunën pasi Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy vizitoi linjat e frontit në rajonet jugore të Mykolaiv dhe Odesa, ku deklaroi se ukrainasit “do të fitojnë patjetër” kundër trupave pushtuese ruse.

Johnson, bëri thirrje për mbështetje të qëndrueshme për Ukrainën.

“Koha është tani faktori jetik,” tha lideri britanik.

“Gjithçka do të varet nga fakti nëse Ukraina mund të forcojë aftësinë e saj për të mbrojtur tokën e saj më shpejt sesa Rusia mund të rinovojë kapacitetin e saj për të sulmuar. Detyra jonë është të marrim kohë në anën e Ukrainës.”

Për të ndihmuar Ukrainën, ai përshkroi një plan me katër pika për “financim të vazhdueshëm dhe ndihmë teknike”, nivelet e të cilit duhet të mbahen për “vitet në vijim” dhe potencialisht të rriten.

Ai shtoi se lejimi i presidentit rus Vladimir Putin për të mbajtur territorin në Ukrainë nuk do të çonte në një botë më paqësore.

Stoltenberg gjithashtu bëri thirrje për mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën, duke i thënë gazetës gjermane Bild am Sonntag se furnizimi me armatime të fundit për trupat ukrainase do të rriste mundësinë e çlirimit të rajonit lindor të Donbasit nga kontrolli rus.

“Ne duhet të përgatitemi për faktin se mund të duhen vite. Ne nuk duhet të heqim dorë nga mbështetja e Ukrainës”, tha ai. “Edhe nëse kostot janë të larta, jo vetëm për mbështetjen ushtarake, edhe për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë dhe ushqimeve.”

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej