Tërmeti i fuqishëm godet Marokun, mbi 300 persona të vdekur

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Marokun mbrëmjen e djeshme ku si pasojë kanë humbur jetën 300 persona.

Tërmeti me magnitudë 6.8 i shkallës Rihter, ka lënë 153 të tjerë janë plagosur.

Epiqendra ishte në Vargun Malor të Atlasit të Lartë, 71 km në jug-perëndim të Marrakeshit, një qytet turistik dhe ka një popullsi rreth 840 mijë banorë. Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së tërmeti kishte një thellësi prej 18.5 km.

Tërmeti ra në orën 23:11 me orën lokale. Pati një pasgoditje me magnitudë 4.9 të shkallës Rihter 19 minuta më vonë.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lexo mË tej