Trump sulmon Kushtetutën amerikane, tërmet në SHBA

Donald Trump bëri thirrje për “përfundimin” e kushtetutës amerikane.

Trump i bëri komentet në një postim në llogarinë e tij të Truth Social të shtunën, ndërsa përsëriti pretendimin e tij se ai fitoi zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Ai akuzoi gjithashtu kompanitë e mëdha të teknologjisë për bashkëpunim kundër tij me demokratët.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Andrew Bates, tha se komentet e Trump ishin “anatemë për shpirtin e kombit tonë”.

“Nuk mund ta duash Amerikën vetëm kur fiton”, tha Bates në një deklaratë.

Ai shtoi se komentet e Trump duhet të “dënohen universalisht”. Në dukje kjo një goditje e mprehtë ndaj republikanëve të lartë të cilët deri më tani kanë shmangur kritikimin ndaj shpërthimit të ish-presidentit.

Demokratë të tjerë të lartë sfiduan gjithashtu republikanët – duke përfshirë deputetin Eric Swalwell, i cili vuri në dyshim se si anëtarët e partisë mund të vazhdonin t’i referoheshin vetes si “konservatorë kushtetues” nëse nuk i dënonin komentet.

Në postim, Trump iu referua akuzave të paqarta për “mashtrim dhe mashtrim masiv dhe të përhapur” dhe pyeti nëse ai duhet të kthehet menjëherë në pushtet.

“Një mashtrim masiv i këtij lloji dhe përmasash lejon përfundimin e të gjitha rregullave, rregulloreve dhe neneve, madje edhe atyre që gjenden në Kushtetutë. “Themeluesit” tanë të mëdhenj nuk donin dhe nuk do të falnin zgjedhje të rreme dhe të vjedhura!” tha ai.

Postimi erdhi vetëm disa orë pasi u zbuluan diskutimet e brendshme të Twitter rreth kufizimit të një historie të vitit 2020 për Hunter Biden.

(Foto nga laptopi i Hunter Biden, nën ndikimin e kokainës dhe në shoqërinë e prostitutave.)
Historia, e cila erdhi disa javë përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, u botua nga New York Post dhe zbuloi jetën kaotike personale dhe marrëdhëniet e biznesit të djalit më të vogël të Presidentit Joe Biden.

Twitter fillimisht e bllokoi historinë për shkak të një politike të kompanisë për materialet e hakuara dhe të vjedhura, dhe emailet e zbuluara treguan konfuzion dhe mosmarrëveshje midis stafit ndërsa ata përpiqeshin të përgjigjeshin.

Dosjet – të cilat BBC nuk mund t’i verifikojë – u publikuan në Twitter nga shkrimtari i Substack Matt Taibbi të premten mbrëma.

Por javën e kaluar, pronari i Twitter, Elon Musk la të kuptohet se do të publikonte informacionin, duke shkruar në platformë: “Kjo është e nevojshme për të rikthyer besimin e publikut”.

Elon Musk
Miliarderi e mbrojti lëvizjen në një transmetim të drejtpërdrejtë në Twitter të shtunën, por ai pranoi se mund të kishte një “rrezik ligjor” për vendimin e tij.

“Ne thjesht do të nxjerrim të gjithë informacionin, duke u përpjekur të kemi një listë të pastër”, tha Musk. Ai shtoi se rreziqet ligjore ishin “më pak shqetësim sesa thjesht pastrimi i ajrit dhe sigurimi që njerëzit të dinë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë”.

Trump njoftoi ofertën e tij të tretë presidenciale muajin e kaluar dhe është kandidati kryesor për të vulosur nominimin republikan në 2024.

Por ai është sulmuar këtë javë pasi darkoi me një nacionalist të njohur të bardhë dhe mohues të Holokaustit në shtëpinë e tij në Florida.

Trump tha se nuk ishte në dijeni që njeriu do të ishte i pranishëm dhe tha se kishte shoqëruar reperin Kanye West, i cili në fillim të kësaj jave shprehu admirim për Adolf Hitlerin dhe është akuzuar për një mori komentesh antisemitike.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej