A do t’i hiqet mandati Olta Xhaçkës? Mblidhet Këshilli për Imunitetin

Këshilli për Rregulloren Mandatet dhe Imunitetit u mblodh sot për mocionin e shprehur nga opozita për mandatin e deputetes Olta Xhaçka të cilën e akuzojnë se bashkëshorti i saj ka përfituar në kundërshti me ligjin tokë në bregdet për Investime Strategjike.

Në këtë mbledhje po shqyrtohet mocioni i 1/10 i deputetëve përfaqësues të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike për ndjekjen e procedurës parlamentare për konstatimin e pavlefshmërisë dhe mbarimit te mandatit të deputetes Olta Xhaçka.

Kreu i grupit parlamentar të PD-së, Enkelejd Aliebaj ai që theksoi se kërkesa është nënshkruar nga 14 deputetë.

“Kërkesa është e nënshkruar nga 14 deputetë. Përveç depozitimit të mocionit, janë të bashkëlidhur dhe faktet dhe provat përkatëse, vendimet e Komisionit të Investimeve strategjike, dhënien e statusit të investitorit strategjik të shoqërisë që ka lidhje me znj. Xhaçka. Ekstratet nga institucionet që përcaktojnë kush është administratori i shoqërive përkatëse. Kërkesa i ka të gjithë elementët. Janë përcaktuar qartësisht dispozitat ligjore, shkelja e tyre, analiza e fakteve dhe pjesa e provave. Sa i përket shtjellimit të përmbajtjes, do ta bëjë z. Korreshi.”, tha Alibeaj.

Ndërkohë mazhoranca ka kërkuar një tjetër seancë mbledhje për tu njohur me dokumentacionet.

Kryetari i Grupit Parlamentar të PD-së. Enkelejd Alibeaj, u shpreh se ministrja Olta Xhaçka duhet të ishte e pranishme. Ai shtoi më tej se kërkesa për ta shtyrë seancën për shkak të njohjes me dokumentacionin është një vendim jo korrekt, pasi sipas tij faktet janë të thjeshta dhe të publikuara.

“Të gjejmë një zgjidhje të mesme. Jemi mbledhur sot dhe të ecim me prezantimin e kërkesës dhe më pas nëse ju i qëndroni faktit për dokumentacionin të vendoset me seancë tjetër.” tha Alibeaj.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lexo mË tej