Arrestohet burri i këngëtares së njohur, kishte urdhër ndërkombëtar kërkimi për grabitje

Prokuroria Themelore e Prishtinës ka konfirmuar ndalimin e Xhemajl Xhimi Sekiraqës, i kërkuar me urdhër arresti ndërkombëtar për veprën penale “Grabitja”. I njëjti është dërguar në mbajtje për 48 orë, si dhe ndaj tij është kërkuar masa e paraburgimit. Këto informacione i dha zëdhënësja e Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Laureta Ulaj.

“Referuar pyetjeve tuaja, ju njoftojmë se me urdhër të prokurorit të Shtetit, fillimisht është ndaluar personi në fjalë në kohëzgjatje prej 48 orësh, i cili ka pasur urdhër arrest ndërkombëtar për shkak të veprës penale ‘Grabitja’, ndërkaq për të njëjtin është kërkuar masa e paraburgimit në Gjykatën kompetente”, tha Ulaj të hënën për Express.

Policia e Kosovës më 3 shkurt ka informuar se Sekiraqa është arrestuar në rrugën “UÇK” në Prishtinë. Sipas Policisë, ai po kërkohej në nivel kombëtar e ndërkombëtar dhe është i dënuar me 10 vjet burgim.

“Policia e Rajonit të Prishtinës po vijon punën e saj me qëllim kapjen e personave të implikuar në raste kriminale, veçmas ata të cilët janë dënuar me vendim gjykate, si dhe janë shpallur në kërkim në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar. Në këtë drejtim veprimet operative të ndërmarra në funksion të angazhimit policor, dje kanë rezultuar me kapjen e të dyshuarit, të dënuar me dhjetë vjet burgim. Operacioni u krye në orët e pasdites së djeshme, në rrugën ‘UÇK’ në Prishtinë, me ç’rast u arrestua dhe u procedua më tej në përputhje me urdhër arrestin ndërkombëtar; Xh. S, mashkull, 43 vjeç, shtetas i Republikës së Kosovës”, u tha në njoftimin e Policisë, të datës 3 shkurt.

Lajmin për arrestimin e tij këngëtarja Arta Bajrami e ka quajtur dezinfomatë, teksa më 5 shkurt ka postuar dy fotografi nga ambientet e shtëpisë me bashkëshortin, në përshkrim ka shkruar “Kohë kualitative me familjen. Bashkë dhe të lumtur! Data: 05.02.2023”.

Arrestohet burri i këngëtares së njohur, kishte urdhër

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej