Arrestohet Taulant Balla, ja çfarë i gjeti policia në banesë

Një efektiv policie në komisaristin Nr.1 në Tiranë është vënë në pranga pas disa muajsh hetime nga Agjencia e Mbikëqyrjes Policore.

Ndaj efektivit të identifikuar si Taulant Balla, kishte denoncime të shumta se qëllonte me armë në ajër, duke shkaktuar edhe panik në zonën ku jetonte.

Policia ushtroi kontroll në banesën e tij, ku u zbuluan dy armë automatike dhe një sasi municioni luftarak.

Ai u arrestua në kushtet e flagrancës ndërsa do të merret në pyetje mbi motivet e mbajtjes së armëve të tilla  pa leje.

Njoftimi i Policisë
Në vijim të hetimeve të procedimit penal të vitit 2022, regjistruar nga Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës Parë Tiranë për veprën penale “Mbajtje pa leje dhe prodhimi i armëve shpërthyese dhe municioneve” si edhe “Prishja e qetësisë publike”, në ngarkim të 47-vjeçarit T.B., punonjës policie me detyrë Patrullë e Përgjithshme, pranë Komisariatit të Policisë Nr. 1, Tiranë, u krye ekzekutimi i vendimit të Gjykatës për kontrollin e banesës së tij.

Nga kontrolli u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale 2 armë zjarri automatike dhe një sasi fishekësh. Efektivi dyshohet se qëllonte me armët e zjarrit në ajër, në kohë të ndryshme. Për të provuar këto dyshime, AMP zhvilloi disa javë hetime.

Nën drejtimin e Prokurorisë, Agjencia e Mbikëqyrjes Policore arrestoi në flagrancë punonjësin e policisë, për dy vepra penale. AMP shpreh vendosmërinë për të luftuar pa kompromis e goditur paligjishmërinë, në përpjekjen e pandalshme për të ndërtuar një trupë policore profesionale e me integritet të lartë.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej