Çfarë ‘haberi’ kanë marrë Meta e Berisha që ‘harruan’ sovranizmin

Çfarë ‘haberi’ kanë marrë Meta e Berisha nga SHBA që ‘harruan’ sovranizminNga Jakin Marena

Sali Berisha dhe Ilir Meta, dy udhëheqësit e partive kryesore të opozitës, përkatësisht Partisë Demokratike dhe Partisë së Lirisë, duket sikur kanë zbritur nga një ‘planet’ tjetër.

Ndonëse dalin të paktën njëherë në ditë para mediave, duke bërë deklarata shtypi, apo dhe duke iu përgjigjur ndonjë pyetjeje të gazetarëve, pjesa më e madhe e këtyre pyetjeve janë ‘ndihmëse’, nga fjalori i kreut të PD dhe kreut të PL, një variabël kjo e fundit e LSI-së së rrënuar, është fshirë fjala ‘sovranizëm’.

E kemi fjalën se ishim ‘mësuar’ me sulmet që i janë bërë në mënyrë të vazhdueshme SHBA e BE, dhe ambasadorëve të tyre në Shqipëri, veçanërisht Yuri Kim, të cilën e kanë cilësuar deri dhe guvernatore të Shqipërisë, si dhe kanë paralajmëruar se do t’i japin fund qeverisjes së vendit nga ambasadorët. Nuk pretendojmë të kemi deklarata të tipit “amerikanët do më vrasin në Malin me Gropa me raketa, por raketa ka dhe Rusia” apo “amerikanët i kap për veshi’, pasi ato janë harruar dhe i përkasin fazës akute të çmendurisë politike.

Tani ka vetëm heshtje në këtë ‘sektor jetik’ të opozitarizmit të deri para pak kohëve të Sali Berishës dhe Ilir Metës, duke iu dhënë me shumë pasion kauzave të reja dhe spontane që dalin herë pas herë rrugës apo që i hedh si ‘karrem’ kryeministri Edi Rama. I cili me sa duket e ka gjetur si mënyrë argëtimi këtë lloj loje, teksa brenda nuk ka asnjë ‘gram’ opozitarizëm nga ana e palës kundërshtare.

Janë kauza të lehta ato që po përdor opozita e drejtuar nga kjo dyshe ‘dinozaurësh’ të politikës, të cilët kanë 32 vite që janë ‘ngulur’ në krye të formacioneve të tyre politike dhe kanë provuar “shijen” e të gjithë posteve të mundshme më të larta, që nga kryeministri e deri tek Presidenti.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej