Dan Hutra ekzekutoi me thikë gruan në 2007, pasi e vrau i tha nënës së viktimës: Të rrosh vetë

Dan Hutra, 40-vjeçari i cili bëri masakër sot në Tiranë ku la të vdekura 3 gra dhe ka plagosur 3 të tjera në vitin 2007 kishte ekzekutuar gruan e tij të parë Dafina Havalja, të cilën e kishte ekzekutuar me dy goditje me thikë në zemër e mëlçi.

Report Tv ka siguruar vendimin e Apelit të Juridiksionit të Përgjithshëm që e la përfundimisht në burg me 16 vite. Vendimi është marrë më 20 janar 2010 dhe Apeli la në fuqi vendimin e një viti më parë të shkallës së për dënimin me 24 vite burg për Dan Riza Hutrën për veprën penale të “Vrasje me paramendim”. Për shkak të gjykimit të shkurtuar Hutra u dënua përfundimisht 16 vjet burgim.

Duke pasur parasysh edhe paraburgimin, pasi ai është arrestuar që në dhjetor 2007, ai ka vuajtur dënimin dhe ka dalë në fillim të viti 2022. Në vendim thuhet se ngjarja ka ndodhur papritur dhe ne rrethana të çastit, pas një dyshimi të të pandehurit për tradhti bashkëshortore nga e shoqja (viktima). Ky fakt provohet dhe nga deklarimi i nenës së viktimës për bisedën telefonike të zhvilluar me te

Pasi ka kryer vrasjen, Hutra është përpjekur të mbulojë gjurmët e krimit për të krijuar përshtypjen qe vrasja nuk është kryer nga ai, por si vetëvrasje, duke vendosur thikën ne dorën e viktimës. Pasi ka kryer krimin i Hutra është larguar qetësisht nga banesa, duke mbyllur derën dhe ka marre në telefon nenën e viktimës, të cilës i ka thënë: “Rrofsh vet për Dafinën se e kam mbyt”.

“Me të marrë njoftimin nga familjaret e viktimës, policia gjyqësore ka kryer këqyrjen e vendit të ngjarjes dhe pasi është hapur dera me force, është pare viktima me një thikë në dorë të vendosur sipër gjoksit. Përreth kufomës kishte njolla gjaku, të cilat u morën për ekspertim biologjik. Janë sekuestruar një thike buke, e cila ka shërbyer për kryerjen e krimit dhe sende të tjera, si shishe plastike me mbishkrimin Pitbull, tre shishe plastike me mbishkrimin birra, tre filxhanë kafe, dy pjata filxhanash, një tavell cigare me bishta cigaresh, një pale pantallona xhinse meshkujsh me njolla gjaku, të cilat janë dërguar për ekspertim.

Nga këqyrja e kufomës ka rezultuar se ne trupin e saj, krahas hematomave ne pjesët e gjithë trupit, janë konstatuar plage me 2.5 cm larg gjoksit të djathte, me gjatësi 5 cm, nje plagë tjetër ne linjën eksplorime gjatësi 4 cm si dhe një plagë prerëse, me buze të rregullta, në nyjën e tretë të gishtit të madh të dorës së majtë”, thuhet në dosje.
Dan Hutra ka pranuar se ka kryer vrasjen, por pretendoi se e ka bërë atë në kushtet tronditjes së fortë psikike të çastit.

“I pandehuri pasi ka kryer vrasjen është përpjekur ta paraqesë si vetëvrasje të viktimës, është veshur qetësisht, ka mbyllur banesën dhe është larguar pa u vene re. Me gjakftohtësi ka telefonuar nenën e viktimës, duke i thënë të rrosh vete se vajzën e kam vrare, veprime qe tregojnë se i pandehuri, veprën penale e ka kryer me paramendim, Ne shkalle të pare, I pandehuri Dan Hutra ka kërkuar të procedohet me gjykim të shkurtuar, kërkese qe është pranuar nga gjykata. Ka pranuar kryerjen e veprës penale, por ka dashuruar të paraqesë vrasjen si “vetëvrasje, duke theksuar qe pasoja ka ardhur si rrjedhoje e tronditjes psikike për shkak se dyshonte që bashkëshortja e tij kishte lidhje jashtëmartesore”, thuhet në vendim.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej