Debate në forumin e “Bled”-it, Kurti nuk ja përton Brnabiçit: Flisni për BE, por mbështesni Putinin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti është përplasur me homologen serbe Ana Brnabiç në Forumin e “Bled”-it që po mbahet në Slloveni.

Kryeministrja serbe ishte e para që provokoi kur u pyet për normalizimin e raporteve mes tyre, si kusht për të dyja vendet për hyrë në BE. Ajo u shpreh se nuk e sheh Kosovën fare si pjesë të BE, duke deklaruar se nuk e njohin 5 shtete.

Së pari për mua dua të them është një vend, nuk ka dy vende. Kosova, e ashtuquajtur Republikë e Kosovës nuk njihet nga ana ndërkombëtare. Nuk është pjesë e OKB. Nuk besoj të jetë pjesë e BE përderisa ka 5 vende që nuk e njohin. Normalizimi që është në interes të të dyja vendeve dhe gjithë rajonit është diçka në krye të prioriteteve tona. Normalizimi fillon me paktin e Brukselit të firmosur në prill 2013”, tha ajo.

Por Albin Kurti ju kundërpërgjigj me të njëjtën monedhë. Ai tha se 94 për qind e kosovarëve mbështesin BE, teksa tha se Kosova ka vënë sanksione ndaj Moskës dhe Serbia jo.

Të mbështesësh Kosovën për në BE, ne në Kosovës e kemi 94 për qind. Ne kemi sanksione ndaj Rusisë, Serbia jo. Nuk e distancojnë veten e tyre as nga Millisheviçi as nga Putini. Nuk ësht e thjeshtë për ne. Unë dua të normalizoj marrëdhëniet dhe kjo do ndodhte nëse do ishte p.sh Republika Çeke. Por me Serbinë është e vështirtë. Normalizimi nga pikëpamja psikologjike do të thotë mungesë konfuzioni mes realitetit dhe fantazizë”, tha ai.

Në forumin e Bledit mori pjesë edhe kryeministri Edi Rama. Ai u shpreh skeptik mbi deklaratën e Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, që tha se pret që në vitin 2030 vendet të jenë gati për anëtarësim.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lexo mË tej