Dëshmia tronditëse: Liria e çartur e një partie, zyrtarja E.G e Ilir Metës dhe 170 mijë euro ryshfet për lirinë e narkotrafikantit

Në korrik të vitit 2016 Prokuroria e Krimeve të Rënda në kuadër të operacionit “Ballkan” lëshoi 30 urdhërarreste me akuzën për trafik ndërkombëtar të drogave të forta. Një ndër të arrestuarit ishte dhe shtetasi J.M., drejtues i grupit.

Kjo organizatë akuzohej për trafikimin e heroinës nga Turqia në drejtim të Shqipërisë.

Pak ditë pas arrestimit, J. M., për arsye shëndetësore transferohet në Spitalin e Burgut e më andej drejt një spitali privat në zonën e Ali Demit.

Dhoma nr.11 ruhej me një togë policësh të drejtorisë së burgjeve, të cilët ruanin se mos i paraburgosuri largohej. Por ata nuk kishin asnjë tagër të ndalonin vizitorët të hynin në dhomën ku ndodhej kreu i bandës.

Pas më shumë se 1 muaji që drejtuesi i grupit ishtë në ambientet e spitalit privat, një zyrtar i lartë i Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve futet në dhomën ku ishte i shtruar J. M. Vizita e zyrtarit u bë me kërkëse të të pandehurit.
“Ishte një bisedë e tensionuar. Me të bërtitura dhe kërcënime. Duke qënë se në dhomë ndodhej një epror i yni, u afruam dhe hapëm derën. Eprori i qetë në fytyrë na urdhëroi të dilnim jashtë.

Biseda vijoi edhe rreth 20 minuta me tone të larta nga ana e J. M. Sipas tij, dy zyrtarë të LSI konkretisht shtetasja E.G dhe shtetasi E.T i kishin marrë në formë rryshfeti plot 170 mijë euro cash si dhe një automjet Wolkswagen Golf7 me pretendimin për ta liruar nga burgu me arsyetimin e shkaqëve shëndëtësore.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej