Djali i ish-kryeministrit reagon pasi i doli dosja e mamasë: Berishës dhe Lekës ju i hëngërt mutin

Djali i Aleksandër Meksit, Endri Meksi, ka reaguar i revoltuar pas publikimit të dosjes së mamasë.

Kjo e fundit mbahej në survejim nga Sali Berisha dhe thuhej se lëshonte viza greke, në këmbim të marrëdhënieve seksuale.

“Perfundimi eshte qe dhe Sales dhe Lekes i hengret mutin, Salen e shpallet doppio non grata e prape i hengret mutin…

Tani vazhdo me emra me pike se e keni zakon ju rilindasit ate skeme…

Mund te thuash cka te duash per Berishen, por fakti eshte qe kurre s’u mor me familjet…

Kete e keni zakon ju gazetaret e politikanet e rilindjes, e filloni me njeri-tjetrin njehere e pasi mbaroni mes jush kaloni te kundershtaret”, shkruan ai.

Shkrimi i publikuar nga Endri Musaraj

SALI BERISHA PËRGJONTE DHE SURVEJONTE GRUAN E ISH- KRYEMINISTRIT ALEKSANDËR MEKSI

-Pjesa e parë-

Debati për dosjen e spiunimit të ish presidentit Ilir Meta ka hapur gjirizët e ndyra të politikës ku kundërshtarët mbajnë të tjera dokumente kompromentuese.

Anëtarët e Komisionit Parlamentar të Sigurisë janë njohur para 3 javësh edhe me një tjetër dosje të rëndë e cila ishte harruar në arkivat dhe në protokollin e Shërbimit Sekret Shqiptar që nga viti 1997.

Sali Berisha president republike në vitet ’92-’97 megjithëse e kishte zgjedhur vetë kryeministër Aleksandër Meksin herë-herë nuk ia kishte besën pasi ky i fundit kishte mbledhur rreth vetes 2 ministra dhe 5 deputetë e i bënte karshillëk presidentit të kohës.

Por Berisha si bolshevik i vjetër dhe intrigant me përvojë i kishte gjetur një nga pikat e dobëta Aleksandër Meksit, bashkëshorten e tij.

Dhurata Meksin një nga beqaret me nam të Laprakës e kishin detyruar në vitet ’70 të hiqte dorë nga profesioni më i vjetër në botë e të merrte për burrë një beqar të stazhiinuar 32 vjet më të vjetër se veten.

Megjithëse martesa e çiftit Meksi ishte thjesht një justifikim para opinionit të lagjes, vazhduan të jenë bashkë edhe në fillim të viteve ’90 kur Aleksandër Meksi u bë kryeministër.

Këtu hyn në lojë Berisha me spiunët e Gazidedes, shërbimit sekret famëkeq. Dhurata Meksi nga shtatori i vitit 1993 e deri në pranverën e vitit 1997 është ndjekur, përgjuar dhe survejuar sistematikisht.

Në dosjen e survejimit që mban emrin “Lapraksja 69” ka raporte me shkrim, fotografi në distancë dhe kaseta me përgjime të telefonit të familjes.

Si një femër me imoralitet të dyshimtë Dhurata Meksi përmendet se ka poshtë vetes bashkëshortin e saj, ushtron dhunë verbale e fizike, ka pushtet mbi punët e tij, vendos ajo për emërime e shkarkime, flirton me dy oficerë të Gardës së Republikës që janë pjesë e grupshoqërimit të kryeministrit, madje ka lidhje të forta me diplomatë të Ambasadës greke në Tiranë.

Në dosje përmendet edhe një fakt i frikshëm ku tregohet se “objekti i përgjimit Dhurata Meksi vetëm gjatë 6 mujorit të parë të vitit 1994 u ka ofruar viza greke në këmbim të marrëdhënieve seksuale shtetasve D.H, fatorino autobuzi nga Lapraka, shtetasit P.L, saldator nga Lapraka, shtetasit M.B, axhustator nga Lapraka, shtetasve L.K e A.S, ushtarë në Zall Her, shtetasit E.V, kamarier nga Lapraka, shtetasit Dh.Ç, gardian burgu nga Lapraka, shtetasit K.Q, shofer ambulance në Spitalin Ushtarak…

Kjo dosje ka mjaft materiale të rënda kompromentuese dhe mbahej mbi skrivaninë e Sali Berishës sa herë thërriste në zyrën e presidentit kryeministrin Aleksandër Meksi.

Në shenjë presioni një kopje e kësaj dosje iu ofrua tërthorazi edhe vetë Meksit, i cili u përdor e u poshtërua sistematikisht nga Sali Berisha deri në pranverën e përgjakur të 1997, kur të dy bashkë u zbythën nga revoltat popullore.

Të dy ikën nga pushteti por dosjen e Dhuratës e harruan për t’u hapur tani që Dhurata është plakur, por përsëri nuk heq dorë nga profesioni më i vjetër në botë.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej