“Do bëhet manipulimi më i madh”/ Maks Haxhia plas ‘bombën’ dhe paralajmëron hetuesin e njohur: Mbaje mend çfarë…

Harta e re gjyqësore solli debat mbrëmjen e djeshme në emisionin  “Drejt” mes avokatit Maks Haxhia, kreut të grupit të punës që ka hartuar hartën Maksim Qoku, gazetarit Elton Qyno dhe avokatit Eugen Beci.

Haxhia: Sot ka filluar një tendencë që po e shohim që nga Gjykata Administrative e Apelit dhe në Gjykatën e Lartë, do ndodhë dhe në Gjykatën e Apelit po u bë kjo hartë, që do të operohet mbi dokumenta, pa qenë palët prezent. Kjo është shpejtësi në gjykim por nuk është efektivitet i gjykimit. Është cënim komplet i të drejtave të njeriut dhe nuk ke ku të kërkosh llogari. Si ja pozon një këshilltar relatorit, relatori ja pozon trupës gjyqësore dhe trupa gjyqësore ka 100 çështje nuk do t’ja dije për këtë çështje dhe aty do bëhet manipulimi më i madh.

Qoku: Nuk mund të lëmë një sistem me disbalanca të theksuara midis numrit të gjyqtarëve në gjykata, numrit të çështjeve dhe ngarkesave midis rretheve gjyqësore. Kemi bërë një hartë për këtë gjë.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej