Dritan Abazoviç nuk do të jetë më kryeministër, Gjukanoviç kërkon në mënyrë urgjente organizmin e zgjedhjeve të reja, ja skenarët që e presin Malin e Zi

Qeveria e Malit të Zi mund të bjerë së shpejti. Ishte presidenti  Milo Gjukanoviç ai që e solli në pushtet, por është sërish po ai që mund ta rrëzojë nga karrigia. Lideri i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) Milo Gjukanoviç, theksoi se pasi partia e tij refuzoi të hënën mbështetjen për qeverinë e kryeministrit Dritan Abazoviç, do të vijojë shqyrtimi parlamentar i një nisme të tillë. Këtë e tha Gjukanoviç duke komentuar vendimin e kryesisë së DPS-së për t’ia kthyer shpinën Abazoviçit për shkak të miratimit të kontratës themelore me Kishën Ortodokse Serbe.

Rënia e Abazoviçit ngadalëson negociatat me BE

Mirëpo, siç raporton Radiotelevizioni i Malit të Zi, Gjukanoviç shtoi se DPS-ja është e vetëdijshme se rënia e Qeverisë së Malit të Zi mund të ngadalësojë procesin e integrimit evropian, por se si partia më e fortë parlamentare nuk kanë të drejtë të tolerojnë punën e një qeverie që neglizhon interesat e shtetit të Malit të Zi. Pas takimit me homologun e tij bullgar Rumen Radev në Cetinje, Gjukanoviç theksoi se do të bisedojë me të gjithë për zgjidhjen e krizës politike dhe se nuk ka dyer të mbyllura. “Ne e dimë se cilët janë partnerët tanë që janë më afër nesh në arritjen e qëllimeve politike. Tashmë bëhet fjalë për ndërtimin e një partneriteti teknik, për të realizuar synimin politik, që është delegjitimimi i qeverisë aktuale dhe përcaktimi i një skenari përmes të cilit Mali i Zi do të dalë nga një situatë e tillë”, pohoi Gjukanoviç.

Sipas tij, Kushtetuta ofron më shumë opsione, ofron votë mosbesimi ndaj qeverisë, shkurton mandatin e parlamentit, “do të flasim me subjektet e tjera parlamentare dhe do të shohim se për cilin skenar mund të arrihet një konsensus”. “Paralajmërimi nuk dha fryt. Vlerësimi ynë është se disa zgjidhje në Kontratën me KPS-në janë në kundërshtim me interesat jetike shtetërore të Malit të Zi. Jemi të vetëdijshëm se në këtë moment duhej të fokusoheshim në agjendën e BE-së, jemi gjithashtu të vetëdijshëm se rënia e qeverisë mund ta ngadalësojë atë proces, por jemi të vetëdijshëm për përgjegjësinë që si partia më e fortë parlamentare nuk kemi të drejtë të mbikëqyrje të tilla, për të toleruar punën e një qeverie që neglizhon interesat e Malit të Zi”, tha Gjukanoviç. Gjukanoviç beson gjithashtu se rajoni është shkatërruar nga vlerat në vitet e fundit dhe se euro-entuziazmi është zbehur, duke shtuar se “është turp për Evropën”.

Çfarë përmban marrëveshja me Kishën Serbe?

Mali i Zi ka nënshkruar disa marrëveshje themelore me komunitete më të vogla fetare si me Kishën katolike në vitin 2011 dhe me komunitetet myslimane dhe hebreje në vitin 2012. Marrëveshja me Kishën Ortodokse Serbe u nënshkrua ditën e diel, me mbështetjen e 13 ministrave nga koalicioni i Abazoviçit. 5 ministra nga partia DPS, Partia Boshnjake dhe Iniciativa Qytetare Kroate votuan kundër ndërsa 3 abstenuan. Partia Demokrate e Socialistëve (DPS) e ka akuzuar prej kohësh Kishën Serbe se po promovon nacionalizmin serb në Mal të Zi duke minuar sovranitetin e shtetit malazez.

Çfarë parashikon kjo marrëveshje?

Marrëveshja mes Abazoviç dhe Kishës Ortodokse Serbe përmban disa pika të cilat pretendohet se adresojnë marrëdhëniet midis qeverisë malazeze dhe kishës serbe.

Fillimisht, marrëveshja përcakton obligimet e shtetit malazez ndaj institucioneve të Kishës Ortodokse Serbe: Ajo e detyron qeverinë malazeze të njohë imunitetin diplomatik të institucioneve të Kishës Ortodokse Serbe në vend, gjë që i përjashton ato nga juridiksioni / ligjet lokale. Qeveria është e detyruar të regjistrojë të gjithë kishat ortodokse në vend nën juridiksionin e Kishës Ortodokse Serbe dhe të nisë procesin e pagesës së dëmshpërblimit për të gjithë ndërtesat e konfiskuara nga regjimi komunist pas Luftës së Dytë Botërore. Marrëveshja përcakton që Kisha Serbe nuk ka nevojë të marrë leje nga qeveria malazeze për të lëvizur objekte të trashëgimisë kulturore të cilat janë të regjistruara nën pronësinë e saj. Gjithashtu, ajo i jep Kishës Ortodokse një status juridik i cili në disa zona, parashikohet të jetë i njëjti me atë të institucioneve qeveritare. Së fundmi, ajo parashikon mundësinë e shtrirjes së mësimeve fetare në shkolla publike dhe kontrollit dhe aprovimit të tyre vetëm nga Kisha Serbe.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej