Duhet punuar fort, Belindës nuk i mbushet ‘zorra’ kollaj

Që kur zuri edhe karrigen e Zv/Kryeministres, Belinda Ballukut nuk i ndihet zëri. Pa pritur pa kujtuar, ‘Shtriga’ e famshme e qeverisë, ‘konkubina’ e preferuar e Edi Ramës dhe partnerja e një prej njerëzve më famëkeq të botës së krimit, ka rënë sus. Del nëpër konferencat për shtyp që urdhëron Rama, por jo më me agresivitetin e para do kohëve. Po të mos njihej se kush është do të vihej bast për të se është grua zonjë!

Metamorfoza e Belindës është ndjerë kaq shumë, sa thonë që edhe korridoret e kryeministrisë filluan të zhurmonin me shqetësim se mos “kryeministresha” e sektorit femëror mund të ishte sëmurë.

Por pas një hulumtimi të vogël shqetësimet u fanitën dhe e vërteta doli. Belinda as është sëmurë e as ka ndonjë hall. Aq më pak ka pësuar ndonjë metamorfozë që mund ta bëjë njeri. Ajo është vetëm paksa e zënë me “punë”. I duhet kohë dhe impenjim i madh të gjejë vrima e të fshehë paratë që ka muaj që i pret si të ishte bankë.

Babloku i vet i ka dhënë kaq shumë pushtet Belindës, sa tanimë as ai vetë nuk e kupton dot se nga i shkojnë paratë e kontratave, përfitimet e marrëveshjeve të pista, si e ku shtrohen rrugët, ku hapen tunelet, ku shitet e blihet energjia, sa anije me karburant kontrabandë hyjnë,  sa mall kalon nën mustaqet e doganierëve dhe as sa shumë e ku i përdoret emri.

Ka muaj që kjo qeveri mund të quhet me plot gojën, “Qeveria Belinda”.

Dhe e dini pse? Sepse urtë e butë, Belinda Balluku, kjo pinjolle pushteti e rritur duke dhënë shërbime ekstra nëpër shtëpitë e pasanikëve grekë, po vjel krejt ‘sisët’ e kësaj qeverie. Pa zhurmë, Belinda ka emëruar drejtorë e nëndrejtorë njerëzit e vet edhe tek tatimet, edhe tek rrugët,  edhe tek dogana, edhe tek energjia.

Kudo në sektorët kyç të ekonomisë shqiptare flitet Belindçe. 

Pra ajo gjuha arrogante, e hurit dhe litarit që Shtriga Belinda përdori kur u bë ministreshë, ai soji që nuk i dilje dot përpara, tani është trashëguar tek një dorë e re drejtuesish e përgatitur dhe emëruar nga vetë ajo. Njerëzit e saj kanë fatet e mirëqenies së shqiptarëve në shumë sektorë. Njerëzit e Belindës, krejt të ngjashëm me të, luajnë rregullat edhe të ligjit, edhe të Maliqit, e kur Babloku i pyet se si po shkojnë punët, përgjigja është standarde: “vështirë shef, lufta ka pasoja”.

E Babloku beson, e Belinda trashet. Se duhet punuar fort në këto raste. Një ‘konkubinë’ si Belinda nuk ngopet kollaj. Babëzinë ajo e ka të skalitur në gjak qysh në lindje. Pangopësia atë do ta shoqërojë deri më vdekje. Prandaj të sajët punojnë fort. Të sajët tani janë të shumtë në numër dhe në sektorët kyç të ekonomisë. Belinda nuk është nga ato që ngopet kollaj dhe askush nuk flet për këtë…/Pamfleti

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej