E rëndë/ Dhjetëra nxënëse helmohen dhe përfundojnë në spital

Dhjetëra nxënëse në Iran u shtruan në spital këtë të martë pas një helmimi misterioz, ka raportuar një agjenci iraniane e lajmeve, rasti i fundit në një varg sulmesh të dyshuara.

Qindra raste të shqetësimit të frymëmarrjes janë raportuar në tre muajt e fundit në mesin e nxënëseve iraniane, kryesisht në qytetin Qom, në jug të Teheranit, me disa që kanë nevojë për trajtim spitalor.

Një zyrtar qeveritar tha të dielën se sulmet besohej të ishin një përpjekje e qëllimshme për të detyruar mbylljen e shkollave të vajzave.

“Sot në mesditë, një numër nxënësish u helmuan në shkollën e vajzave Khayyam në qytetin Pardis, provincën e Teheranit,” raportoi të martën agjencia e lajmeve Tasnim.

Agjencia tha se 35 nxënës ishin transferuar në spital deri më tani, duke i shtuar qindra rasteve të helmimit që nga nëntori në të paktën dy qytete të tjera, përfshirë Qomin. Helmimet vijnë më shumë se pesë muaj pas protestave që u përhapën në të gjithë Iranin për vdekjen në paraburgim të 22-vjeçares Mahsa Amini pas arrestimit të saj për një shkelje të dyshuar të kodit të rreptë të veshjes së vendit për gratë.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej