Franca në alarm/ Çmimi i energjisë arrin shifra rekord, i kalon 1000 euro për megavat orë, ja me sa blihej para një viti

Kriza e energjisë elektrike ka ‘mbërthyer’ Europën, ku çmimet me shumicë të energjisë elektrike për vitin 2023 në Gjermani dhe Francë thyen rekorde ditën e sotme, përkatësisht në 850 euro dhe më shumë se 1000 euro për megavat orë (MWh).

Një vit më parë, çmimet për këto dy vende ishin rreth 85 euro për megavat orë. Shkaku kryesorë është mbyllja e gazit rus në Evropë që nga fillimi i luftës në Ukrainë (shumë termocentrale përdorin gaz për të prodhuar energji elektrike) dhe mbyllja e shumë EDF franceze reaktorët bërthamorë.

Në Francë, vetëm njëzet e katër nga pesëdhjetë e gjashtë reaktorët bërthamorë të EDF janë aktualisht duke funksionuar, veçanërisht për shkak të një problemi korrozioni, i cili redukton prodhimin francez të energjisë elektrike, i cili është në një nivel historikisht të ulët, dhe rrit mekanikisht kostot. Konkretisht për muajin dhjetor, megavat ora e energjisë elektrike tashmë po tregtohet me mbi 1600 euro, një nivel i jashtëzakonshëm.

Mbledhja e njëzet e shtatë vendeve

Bashkimi Evropian dhe Shtetet Anëtare janë në proces të zbatimit të planeve të kursimit të energjisë dhe të maturisë, duke ditur se me afrimin e dimrit rritet rreziku i mungesave dhe ndërprerjeve të energjisë elektrike.

Kryeministri çek, vendi i të cilit mban presidencën e Bashkimit Evropian, tha të premten se vendi i tij do të thërriste një takim urgjent për t’u marrë me krizën energjetike. Presidenca çeke “do të thërrasë një takim urgjent të ministrave të energjisë për të diskutuar masat specifike emergjente për t’u marrë me situatën e energjisë”, tha kryeministri Petr Fiala në një postim në Twitter . “Sa më shpejt”, shpreson Jozef Sikela, ministri çek i Industrisë dhe Tregtisë. “Ne jemi në një luftë energjetike me Rusinë dhe kjo po dëmton të gjithë BE- në”, shkroi ai në Twitter .

I miratuar nga Ursula von der Leyen, kreu i Komisionit Evropian, ky testament çek vjen ndërsa njëzet e shtatë shtetet anëtare të BE-së po përpiqen të reduktojnë varësinë e tyre nga Rusia për furnizimet me naftë dhe gaz.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej