Gruaja gjen çantën me mijëra euro të hënën e Pashkëve dhe e dorëzon në polici

“I ndershëm është politika më e mirë.” Vërtetë me këtë moto, një grua 35-vjeçare në Gjermani  i dorëzoi policisë një çantë të vogël e cila kishte brenda disa mijëra euro.

Ajo e gjeti çantën në një parking në lagjen Cumbach të Rudolstadt dhe ia dorëzoi një komisariati pa hezitim. “Gruaja e bëri gjetjen e vlefshme të hënën e Pashkëve në Rudolstadt. Pronari më pas pyeti për çantën e humbur të martën në mëngjes”, tha një zëdhënës i policisë të mërkurën.

Sipas policisë, gjithçka ishte ende në çantë  dhe pronari i ligjshëm nga Bavaria është i lumtur dhe i lehtësuar që ka ende gjetës të ndershëm.

Po, ekziston edhe një e drejtë e zbatueshme ligjërisht për pagesën e tarifës së gjetësit në shumën e përcaktuar me ligj.

Nëse gjeni diçka që nuk vlen më shumë se 500 euro, mund të kërkoni pesë për qind të vlerës si shpërblim për gjetësin.

Nëse artikulli është më i vlefshëm, ju merrni tre përqind të vlerës.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej