Inteligjenca gjermane nxjerr informacionet e bujshme, spiunët rusë “futin duart” në dosjen e gazit që shkatërron përfundimisht Putinin, makthi i gjysmë shekulli më parë rikthehet në Berlin

Inteligjenca gjermane ka bërë një zbulim të bujshëm. Në krye të Ministrisë Gjermane të Ekonomisë, ku hartohen strategjitë energjetike të vendit, janë infiltruar spiunë rusë, të cilat kanë vëzhguar nga afër vendimet e qeverisë së Berlinit. Dyshimi i inteligjencës së Berlinit është i rëndë, i cili ka frikë se shërbimet sekrete ruse, kryesisht agjencia e huaj e quajtur SVR, kanë depërtuar në Ministrinë Federale të Ekonomisë në departamentet përgjegjëse për menaxhimin e strategjive për furnizimin me gaz, për zhvillimin e rrjeteve për gjenerimin dhe transportin e energjisë dhe për menaxhimin e autorizimeve për gazsjellësin Nord Stream 2, si edhe për Mbrojtjen e Kushtetutës, e cila është përgjegjëse për kundërzbulimin. Gjermania me shkëputjen totale nga gazi rus do të sjellë fundin e Vladimir Putinit, por “Cari” mesa duket është vënë në lëvizje duke futur duart në planet gjermane.

Zbulimi i gazetarëve

I padëgjuar është vetë fakti që është një investigim gazetaresk për të folur për këtë, duke qenë se kundërzbulimi gjerman në përgjithësi drejton një ekzistencë operacionale shumë private, duke besuar se gjuetia e agjentëve të huaj duhet të kryhet në heshtje dhe në mënyrën më të heshtur të mundshme. Spiunazhi i ri ndjek rrugët e një rendi botëror që “është formuar në shekullin e njëzet e një në skenat e mëdha të botës, në Uashington, Pekin ose Moskë , Paris ose Davos”, vëren në hetimin e tij  media Die Zeit, dhe më shumë se “Përmes mesazheve sekrete dhe agjentëve të rekrutuar”spiunazhi hyn në pushtetin rival, për të ndikuar nga brenda. Asgjë në Gjermani nuk është më strategjike sot se super-ministria e udhëhequr nga Zëvendës-Kancelari i Gjelbër Robert Habeck, i cili kombinon aftësi të krahasueshme me atë të Zhvillimit Ekonomik Italian me delegacionet në çështje të rëndësishme si zhvillimi teknologjik dhe infrastrukturor i rrjeteve dhe furnizimet me energji. Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, ministria, e kontrolluar nga një prej palëve më rivale të Rusisë për furnizimin me energji, ka punuar për të shkëputur Gjermaninë nga Moska, por  shpesh ka hasur në rezistencë  në miratimin e strategjive të saj.

Vendosmëria për të larguar Putin

Habeck dhe anëtarët e tjerë të kabinetit të kancelarit socialdemokrat Olaf Scholz, shefi mes tyre liderja e të Gjelbërve dhe Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock, kanë theksuar shpesh se sa të vendosur janë për ta larguar Gjermaninë nga varësia e Putinit ndaj gazit. Gjermania, kryesisht me iniciativën e Habeck-ut, për muaj të tërë ka përshpejtuar përpjekjet për t’u larguar nga gazi rus dhe për ta zëvendësuar atë me dërgesa nga pjesë të tjera, duke përfshirë Katarin, Norvegjinë, Kanadanë dhe vendet e Afrikës Perëndimore. Në Gjermani ekziston frika se Rusia mund të ketë infiltruar nga brenda aparatet më strategjike për të kushtëzuar strategjitë më të rëndësishme të ekzekutivit. Makthi i gjysmë shekulli më parë është kthyer në Berlin, kur spiuni i Stasit,  Gunter Guillaume, arriti, falë punës së tij të palodhur dhe kapacitetit të madh organizativ, të ngjitej në radhët e burokracisë së SPD për t’u bërë folës në departamentin ekonomik për politikat financiare, shërbimet sociale të Zyrës Federale të partisë udhëheqëse të së majtës gjermane dhe, në 1972, asistent personal i kancelarit Willy Brandt. Prej këtu ai kishte akses në dokumente dhe informacione sekrete nga rrethi rreth kancelarit dhe gjithashtu spiunoi jetën private të Willy Brandt. Por, me një inspektim më të afërt, nuk duket e mundur që dy zyrtarë të lartë, sado të rëndë që të jenë, të vendosin vetë politikën energjetike të një kombi si Gjermania.  Nëse spiunët kanë vepruar, në Gjermani, ata e kanë bërë këtë në tokë pjellore për marrëveshje.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej