“Jemi përgjigjur me përmbajtje”, Putin paralajmëron Ukrainën: Do sulmojmë infrastrukturën

Vladimir Putin është zotuar të vazhdojë sulmin e tij ndaj Ukrainës pavarësisht kundërofensivës së fundit të Kievit dhe paralajmëroi se Moska mund të shtojë sulmet e saj në infrastrukturën jetike të vendit nëse forcat ukrainase synojnë objektet në Rusi.

Presidenti rus tha se “çlirimi” i të gjithë rajonit lindor të Donbasit të Ukrainës mbetet qëllimi kryesor ushtarak i Rusisë dhe se ai nuk shihte nevojën për ta rishikuar atë, raporton The Guardian.

Duke folur me gazetarët pas pjesëmarrjes në një samit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Samarkand, Uzbekistan, Putin tha:

“Ne nuk jemi në nxitim.”

Udhëheqësi rus shtoi se Moska ka vendosur vetëm ushtarë vullnetarë për të luftuar në Ukrainë.

Rusia tërhoqi forcat e saj nga zona të mëdha të Ukrainës veri-lindore javën e kaluar pas një kundërofensive të shpejtë ukrainase. Në komentin e tij të parë mbi përparimin ukrainas, Putin tha: “Le të shohim se si zhvillohet dhe si përfundon.”

Ai tha se Ukraina ishte përpjekur të godiste infrastrukturën civile në Rusi dhe “Moska deri më tani është përgjigjur me përmbajtje”.

“Nëse situata zhvillohet në këtë mënyrë, përgjigja jonë do të jetë më serioze”, tha ai.

“Së fundmi, forcat e armatosura ruse kanë kryer disa sulme me ndikim”, tha ai, në një referencë të dukshme ndaj sulmeve ruse në fillim të kësaj jave mbi termocentralet në veri të Ukrainës dhe një digë në jug.

“Le t’i konsiderojmë ato si sulme paralajmëruese”, shtoi Putin.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej