Kinematografia në zi, ndahet nga jeta aktori i njohur dhe yll i televizionit për fëmijë

Ylli i televizionit për fëmijë dhe një nga njerëzit e industrisë së argëtimit Bernard Cribbins ka vdekur në moshën 93-vjeçare, njoftoi agjenti i tij. Aktori veteran luajti në filmat Carry On, Doctor Who dhe filmin e vitit 1970 The Railway Children.

Një deklaratë nga Gavin Barker Associates tha: “Aktori i dashur Bernard Cribbins OBE ka ndërruar jetë në moshën 93-vjeçare. “Karriera e tij u shtri në shtatë dekada me punë kaq të larmishme, duke filluar nga filmat si The Railway Children dhe The Carry On, kënga hit e viteve ’60 “Right said Fred”, një i ftuar famëkeq në Fawlty Towers dhe rrëfimtari i The Wombles.

“Ai punoi mirë deri në të 90-at, duke u shfaqur së fundmi në Doctor Who dhe serialin CBeebies Old Jack’s Boat. Ai humbi gruan e tij 66-vjeçare, Gill, vitin e kaluar.

“Kontributi i Bernardit në argëtimin britanik është i padiskutueshëm. Ai ishte unik, duke karakterizuar më të mirët e brezit të tij dhe do t’i mungojë shumë të gjithë atyre që patën kënaqësinë ta njihnin dhe të punonin me të.”

I lindur në Oldham, Cribbins u nderua për shkathtësinë e tij dhe u bë i preferuari i audiencës së re në të gjithë vendin si transmetues i The Wombles, si dhe për më shumë se 100 paraqitje në të preferuarin e fëmijëve, Jackanory.

Pasi u shfaq në skenë për shumë vite, Cribbins bëri debutimin e tij në filmin e vitit 1957 në Davy, përpara se të vazhdonte të punonte së bashku me disa prej emrave më të mëdhenj të kinemasë britanike në filma si Two-Way Stretch, She, Daleks’ Invasion Earth 2150 AD, versioni i 1967 e Casino Royale dhe Frenzy.

Ai gjithashtu luajti në disa filma Carry On dhe pati role në të preferuarat televizive Coronation Street dhe të rinovuarin Doctor Who. Cribbins jashtë ekranit shijoi një karrierë të suksesshme muzikore dhe pati një numër rekordesh hit, duke përfshirë këngët komedi të vitit 1962, Hole In The Ground dhe Right Said Fred, të cilat të dyja arritën në top 10-shen e “top-10” të listave të këngëve në Mbretërinë e Bashkuar.

Ndoshta një nga rolet për të cilat ai është më i famshëm ishte si portieri i stacionit Albert Perks në The Railway Children, i lëshuar në vitin 1970. Përshtatja filmike e librit të E Nesbit kronikan aventurat e tre fëmijëve të detyruar të shpërngulen nga Londra në Yorkshire pasi babai i tyre burgoset për akuzën e rrejshme për shitje të sekreteve shtetërore.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej