Kinematografia në zi/ Ndahet papritur nga jeta aktori i njohur, bëri për vete gjithë shqiptarët me rolet e tij

Një nga aktorët më të njohur në historinë e kinematografisë turke, Cuneyt Arkin ka vdekur në moshën 85-vjeçare.

Ai ishte prej kohësh i sëmurë dhe trajtohej në  një spital privat në lagjen Besiktas të Stambollit. Aktori u nda nga jeta i rrethuar me familjarët e tij, gruan Betul Cureklibatir si dhe të afërmit e tjerë. Mësohet se Arkin vdiq për shkak të arrestit të papritur kardiak.

Aktori veteran portretizoi një gamë të gjerë karakteresh, nga ai i një zotërie elegant deri te luftëtarët turq, shefat e policisë gjatë gjithë karrierës së tij në Yesilçam.

Një nga filmat e tij më të njohur ishte filmi i vitit 1982 “The Man Who Saved the World”.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej