Kuvendi voton sot emrat e rinj të kabinetit Rama

Pas dekretimit të ministrave të rinj nga Presidenti Bajram Begaj, Kuvendi do të mblidhet ditën e sotme në seancë për të miratuar këto dekrete.

Dekretimi i ministrave u bë pak ditë më parë, ndërkohë sot do të jepet miratimi nga Parlamenti.

Begaj ishte për një vizitë zyrtare në Kazakistan ndërkohë që emrat e ministrave i kishin shkuar në tavolinë. Menjëherë sapo u kthye në zyrën e tij, presidenti nuk ngurroi të firmoste dekretet e ministrave të kabinetit Rama. Nga ana tjetër, shkresa e njoftimit për seancë plenare ishte bërë gati nga kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla pavarësisaht se nuk ishte bërë publike për mediat.

Seanca do të mbahet sot 11 shtator në orën 14:00.

Emrat e ministrave që ikin dhe të atyre që vijnë:

Ministër i Financave dhe Ekonomisë – Emërohet Ervin Mete; Largohet Delina Ibrahimaj

Ministër Shteti për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit – Emërohet Delina Ibrahimaj; Largohet Edona Bilali

Ministre e Shëndetit dhe Mirëqenies Sociale – Emërohet Albana Koçiu; Largohet Ogerta Manastirliu

Ministër i Arsimit dhe Sporti – Emërohet Ogerta Manastirliu; Largohet Evis Kushi

Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme – Emërohet Igli Hasani; Largohet Olta Xhaçka

Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit – Emërohet Anila Denaj; Largohet Frida Krifca

Ministër i Pushtetit Vendor (Ministri e re): Emërohet Arbjan Mazniku

Ministria e Shtetit për Standardet dhe Shërbimet (Shkrihet) – Largohet Milva Ekonomi.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lexo mË tej