Lajmi i zi pushton botën e muzikës! Ndahet nga jeta këngëtarja legjendare (Emri)

Këngëtarja dhe kantautorja e njohur britanike Linda Lewis është ndarë nga jeta në moshën 72-vjeçare. Familja e saj konfirmoi vdekjen e saj të mërkurën mbrëma, kur motra e saj Dee Lewis Clay ndau lajmin në mediat sociale.

“Me pikëllimin dhe pikëllimin më të madh ndajmë lajmin se motra jonë e dashur, bukuroshe Linda Lewis ndërroi jetë sot në mënyrë paqësore në shtëpinë e saj. Familja kërkon që ju të respektoni privatësinë tonë dhe të na lejoni të pikëllojmë këtë kohë zemërthyese”, ka shkruar ajo.
E njohur për gamën e saj vokale me pesë oktavë, Lewis shijoi suksesin solo në vitet 1970 dhe një karrierë të gjatë duke ofruar vokale mbështetëse për artistë si David Bowie dhe Rod Stewart.

E lindur Linda Ann Fredericks në West Ham në vitin 1950, Lewis ndoqi shkollën e dramës dhe u angazhua në aktrim, duke u shfaqur si një fanse ulëritëse në filmin e parë të Beatles A Hard Day’s Night në 1964. Kur nënshkroi me Polydor, ajo adoptoi Lewis si mbiemrin e saj në nderimi i këngëtares Barbara Lewis. Motrat e saj, Dee Lewis dhe Shirley Lewis, gjithashtu këngëtare, dhe nëna e tyre më vonë do të përdornin edhe mbiemrin.

Një kitariste dhe tastieriste e vetë-mësuar, ajo u shfaq në festivalin e parë të Glastonbury në vitin 1970 dhe pati katër hite në top 40 gjatë dekadës së ardhshme, e para erdhi me Rock-a-Doodle-Doo që arriti në numrin 15 në MB në 1973. Hiti i saj më i madh erdhi me It’s In His Kiss, një kopertinë e një kënge të vitit 1963 e bërë më vonë e famshme nga Cher si The Shoop Shoop Song

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej