Lufta e Tretë Botërore në prag? Rusia paralajmëron SHBA se konflikti me armë bërthamore është shumë pranë

Pas provokimit të një përshkallëzimi të krizës ukrainase dhe lejimit të një konfrontimi të dhunshëm me Rusinë, Uashingtoni dhe aleatët e tij po kalojnë rrezikshëm në prag të një konfrontimi të hapur ushtarak me vendin tonë, që do të thotë një konflikt i armatosur i drejtpërdrejtë midis fuqive bërthamore. Është e qartë, një konfrontim i tillë do të ishte i mbushur me përshkallëzim bërthamor…

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre janë në prag të një konflikti të hapur ushtarak me Moskën, i cili do të ishte i mbushur me tensione bërthamore.

Ajo tha se pas provokimit të një krize në Ukrainë dhe konfrontimit me Rusinë, Uashingtoni po provokon një luftë bërthamore.

“Pas provokimit të një përshkallëzimi të krizës ukrainase dhe lejimit të një konfrontimi të dhunshëm me Rusinë, Uashingtoni dhe aleatët e tij po kalojnë rrezikshëm në prag të një konfrontimi të hapur ushtarak me vendin tonë, që do të thotë një konflikt i armatosur i drejtpërdrejtë midis fuqive bërthamore. Është e qartë, një konfrontim i tillë do të ishte i mbushur me përshkallëzim bërthamor”, thuhet në deklaratë.

Zakharova kritikoi gjithashtu përpjekjet e Japonisë për ta përshkruar Rusinë si një vend që bën kërcënime bërthamore.

“Është e papranueshme të përpiqemi të shtrembërojmë logjikën e parandalimit, mbi të cilën bazohen deklaratat zyrtare të Rusisë për çështjet bërthamore, për arsye propagande, si dhe të na përshkruajnë si një vend që kërcënon të përdorë armë bërthamore”, theksoi ajo.

Diplomatja ruse shtoi se toni dhe fokusi i komenteve të kryeministrit japonez Fumio Kishida mbi çështjen e armëve bërthamore ishin pa logjikë.

“Ne kemi marrë parasysh komentet e fundit anti-ruse të kryeministrit japonez Fumio Kishida, duke përfshirë deklaratat e tij të diskutueshme për çështjen e armëve bërthamore. Fokusi dhe toni i tyre janë të çuditshëm. Në veçanti, për të justifikuar lëvizjen për të zgjedhur Hiroshimën si qytetin pritës. në një samit të G7, u bë një vërejtje se nuk kishte alternativë më të mirë për qytetin në një situatë ku “përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia dhe kërcënimet bërthamore po bëhen realitet”, përfundoi ajo në deklaratën.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej