Ndahet papritur nga jeta pedagogia që kishte studiuar në ish-Bashkimin Sovjetik

Është ndarë nga jeta muzikologia dhe njëkohësisht pedagogia Hamide Stringa. Lajmi i trishtë është bërë me dije nga akademiku Vasil Sofokli Tole.

Profesore Hamide Stringa i përkiste brezit të dytë të muziktarëve profesionisë shqiptarë që studiuan në ish Bashkimin Sovjetik.

Ajo dha një kontribut të thelbësor fillimisht, si këngëtare në Teatrin e Operas dhe Baletit, si pedagoge në Institutin e Lartë të Arteve dhe si muzikologe e studiuese përmes artikujve e botimeve të ndryshme.

Postimi i plotë i Vasil Sofokli Tole: 

Ditën e mërkurë më 15 shkurt 2023, u nda nga jeta në Tiranë, muzikologe dhe këngëtarja, pedagoge dhe profesore Hamide Stringa.

I përkiste brezit të dytë të muziktarëve profesionisë shqiptarë që studiuan në ish Bashkimin Sovjetik. Dha një kontribut thelbësor fillimisht si këngëtare në Teatrin e Operas dhe Baletit, si pedagoge në Institutin e Lartë të Arteve, si muzikologe e studiuese përmes artikujve e botimeve dhe si drejtuese afatgjatë e muzikës, në Lidhjen e Shkrimtarëve dhe Artistëve.

E kujtoj me respekt për mirësinë dhe profesionalizmin e Saj. E meritonte të përcillej me nderimet e duhura institucionale. E paharruar!

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej