Në kërkim për mashtrim, arrestohet avokati shqiptar

Është arrestuar në New York avokati Gazmir Xhurxhi, i shpallur në kërkim për mashtrim në Shqipëri si dhe ka shkelur vizën e qëndrimit në SHBA.

Lajmin e ka bërë me dije Zyra e Emigracionit. Xhurxhi ka punuar si avokat në Shqipëri dhe në janar të vitit 2018 është arrestuar pasi akuzohej se kishte mashtruar një qytetar, duke i marrë 17 milionë lekë të vjetra. Më 3 tetor të vitit 2018, ai mbërrin në SHBA me vizë.

Më 3 tetor 2018, Dogana dhe Mbrojtja Kufitare e SHBA-së në Nju Jork e pranoi Xhurxhin në Shtetet e Bashkuara si një vizitor joemigrues me autorizim për të qëndruar në Shtetet e Bashkuara për një periudhë të përkohshme deri më 2 Prill 2019. Xhurxhi qëndroi në Shtetet e Bashkuara përtej kësaj datë pa leje.

Gjykata e Tiranës, Shqipëri e dënoi Xhurxhin për mashtrim dhe e dënoi me 1 vit e 4 muaj burgim më 8 maj 2019. Më 12 korrik 2022, autoritetet në New York përgatitën një njoftim paraqitjeje për Xhurxhin, i cili akuzohet për dëbim sipas Ligjit të Emigracionit dhe Kombësisë, sepse ai qëndroi më gjatë se sa lejohej në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Xhurxhin u arrestua më 9 janar pa incidente jashtë shtëpisë së tij në Brooklyn. Xhurxhi aktualisht ndodhet në paraburgim pa lirim me kusht dhe një proces largimi në pritje.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej